V Chorvátsku sa začali parlamentné voľby. Kampaň poznačilo ostré súperenie medzi prezidentom a premiérom

NETKY.SK • 17 Apríl 2024, 09:20 • 2 min
V Chorvátsku sa začali parlamentné voľby. Kampaň poznačilo ostré súperenie medzi prezidentom a premiérom

ZÁHREB - V Chorvátsku otvorili v stredu (17. 4.) ráno volebné miestnosti. Približne 3,73 milióna voličov má právo vyberať celkovo 151 poslancov do národného parlamentu. Informovali o tom agentúry AP, DPA a HINA.

slovakia

left justify in out

Predvolebnú kampaň poznačilo ostré súperenie medzi prezidentom Zoranom Milanovičom a premiérom Andrejom Plenkovičom.

Chorvátsky prezident mesiac pred voľbami prekvapivo oznámil, že sa bude uchádzať o post premiéra. Zasiahli však sudcovia ústavného súdu, podľa ktorých bol tento krok protiústavný.

Uviedli, že prezident nemôže kandidovať na post predsedu vlády, zúčastniť sa na parlamentných voľbách ani viesť kampaň v prospech žiadnej strany, pokiaľ predtým neodstúpi. Milanovič to odmietol, otvorene ignoroval súd a pokračoval v kampani v prospech ľavicovej aliancie.

Posledné prieskumy verejnej mienky dávajú strane konzervatívneho premiéra Plenkoviča, Chorvátskemu demokratickému spoločenstvu (HDZ), náskok pred Milanovičovou opozičnou Sociálnodemokratickou stranou Chorvátska (SDP).

Chorvátsko zápasí s najvyššou mierou inflácie

Voľby sa konajú v čase, keď Chorvátsko zápasí s najvyššou mierou inflácie v eurozóne, nedostatkom pracovných síl, nelegálnou migráciou a správami o rozsiahlej korupcii.

Chorvátski voliči mali ísť k voľbám pôvodne na jeseň tohto roka. Pozorovatelia sa však domnievajú, že Plenkovič, ktorý mal v parlamente pred jeho rozpustením v marci len tesnú väčšinu, chcel predčasnými voľbami predísť hrozbe ďalšieho poklesu popularity.

Volebné miestnosti zatvoria o 19.00 h. Prvé výsledky by mali zverejňovať od 21.00 h a budú ich aktualizovať v priebehu noci.

Chorvátsky Sabor pozostáva zo 151 poslancov, z ktorých 140 volia v desiatich volebných obvodoch, ôsmich volia príslušníci národnostných menšín vo volebnom obvode 12 (traja srbskí poslanci a piati poslanci zastupujúci iné menšiny) a troch voliči bez bydliska v Chorvátsku vo volebnom obvode 11, ktorý prakticky pokrýva celý svet.

V tomto obvode začali voľby v pondelok ráno chorvátskeho času v Austrálii a v utorok vo viacerých európskych krajinách.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR / AP / DPA / HINA, Foto: AP Photo / Darko Bandic
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies