V Chorvátskom Grobe má vzniknúť fitpark s detským a workoutovým ihriskom

NETKY.SK • 2 Február 2024, 13:44 • 2 min
V Chorvátskom Grobe má vzniknúť fitpark s detským a workoutovým ihriskom

CHORVÁTSKY GROB - Fitpark má byť nielen investíciou do infraštruktúry, ale aj do budúcnosti mladých ľudí v komunite.

slovakia

left justify in out

„Roky počúvame o obnove detského ihriska Fitpark a jeho druhej etape – workoutovom ihrisku pre mládež a dospelých. Rozhodli sme sa posunúť túto ideu bližšie k realizácii a dali sme vypracovať architektonickú štúdiu oboch častí Fitparku. To všetko s ohľadom na možnosti pozemku, ktorý je križovaný inžinierskymi sieťami, pričom štúdia zohľadňuje kritériá doteraz vyhlásených výziev a ich podmienok pre podanie žiadosti o externé financovanie,“ uviedla Marcela Bugárová, iniciátorka projektu a členka občianskeho združenia Srdcom pre Grob.

 

Druhá etapa Fitparku má obsahovať workoutové ihrisko, atletickú dráhu, plochu pre skupinové cvičenia ako sú joga či futbal a tiež oddychovú zónu. Architektonický návrh je v štádiu preklopenia do projektovej dokumentácie s vypracovaním finálneho rozpočtu.

Jedným z kľúčových princípov projektu Fitpark je poskytovať neustále otvorený a prístupný priestor pre verejnosť. „Verím, že takýto prístup nielenže podporuje aktívny životný štýl obyvateľov všetkých vekových skupín, ale tiež prispieva k pozitívnej atmosfére v našej komunite. Toto ihrisko je navrhnuté ako miesto, kde mládež môže tráviť svoj voľný čas produktívne a zmysluplne, a zároveň ako priestor pre dospelých na udržiavanie fyzickej kondície a stretnutia so susedmi,“ vyhlásila Vladimíra Vydrová, starostka Chorvátskeho Grobu.

 

Pokiaľ ide o umiestnenie ihriska, vybrané pozemky boli špecificky vyčlenené na športovú infraštruktúru. „Toto rozhodnutie odráža našu snahu o rozvoj verejných priestorov, ktoré sú prispôsobené potrebám našej rastúcej komunity. Vecné bremeno na týchto pozemkoch je zamerané práve na podporu športovej infraštruktúry.“

 

„Veríme, že Fitpark bude nielen obohatením našej komunity, ale aj miestom, kde sa obyvatelia môžu stretávať, cvičiť a relaxovať. Mládež nám naozaj rastie a je nesmierne dôležité, aby mali priestor, kde môžu zdravo a aktívne tráviť svoj voľný čas,“ uzatvárajú zástupcovia občianskeho združenia.

Obec s vinohradníckou tradíciou a chorvátskou históriou

Chorvátsky Grob sa nachádza v okrese Pezinok, v Bratislavskom kraji. Je známy svojou vinohradníckou tradíciou a produkcíou vína, ako aj pôsobivou prírodnou scenériou. Chorvátsky Grob je tiež známy svojimi kultúrnymi a historickými pamiatkami, ktoré odrážajú dlhú a bohatú históriu regiónu.

 

Archeologické vykopávky dokazujú, že oblasť bola osídlená už počas mladšej doby kamennej, čo predstavuje začiatky trvalého osídlenia. Prvé dokumentované zmienky o existencii obce, známej pod menom Monar, sa objavujú v roku 1214, pričom v tej dobe bola známa výrobou šperkov. Príchod prvých Chorvátov do regiónu Chorvátskeho Grobu je zaznamenaný v roku 1552, a podľa záznamov z nasledujúceho roka, 1553, ich na toto územie pozval a usídlil gróf Illésházy. Títo chorvátski osadníci sa venovali predovšetkým poľnohospodárstvu a vinohradníctvu, časom sa tu tiež rozvíjali tradičné remeslá a ľudové umenie, ako rezbárstvo, čipkárstvo, výšivkárstvo a maliarstvo. Medzi rokmi 1634 a 1780 bol demografický zloženie obce výlučne chorvátske. Významný pokles používania chorvátčiny v obci nastal na začiatku 20. storočia, avšak jej vplyv je v obci cítiť dodnes.

 

V obci a jej okolí sa nachádzajú viaceré významné historické a kultúrne pamiatky, vrátane kostolov a tradičných architektonických štýlov. Okrem toho sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia, ktoré oživujú miestnu komunitu a lákajú návštevníkov z rôznych častí krajiny. V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol Krista Kráľa z roku 1589kaplnka Najsvätejšej Trojice z roku 1880. K obci patrí miestna časť Čierna Voda s kostolom sv. Jána Pavla II. z roku 2014.

Ekonomika Chorvátskeho Grobu je čiastočne založená na poľnohospodárstve, predovšetkým na vinohradníctve a vínarstve, ktoré sú dôležitými prvkami miestnej kultúry a identity. Turizmus tiež zohráva dôležitú úlohu v ekonomike obce vďaka jej krásnej prírode, historickým pamiatkam a vinohradníckym tradíciám.

 

Obec má strategickú polohu v blízkosti hlavného mesta Bratislavy, čo jej poskytuje dobré spojenie a prístup k širšiemu spektru služieb a možnostiam. Táto blízkosť k Bratislave tiež umožňuje obyvateľom pracovať v hlavnom meste, zatiaľ čo si užívajú pokojnejšie a viac vidiecke prostredie Chorvátskeho Grobu.

 

Ešte v roku 2001 bolo v obci sčítaných 1587 obyvateľov. Koncom roku 2022 to bolo už bezmála 7500.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: BSK / Chorvátsky Grob, OZ Srdcom pre Grob, Foto: BSK / Chorvátsky Grob, OZ Srdcom pre Grob
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies