V Bratislave zomrel vojnový veterán generál Milan Píka

NETKY.SK • 21 Marec 2019, 02:22 • 2 min
V Bratislave zomrel vojnový veterán generál Milan Píka

BRATISLAVA - Vojnový veterán, český a slovenský generál Milan Píka zomrel v stredu večer v Bratislave vo veku 96 rokov. Pohreb sa bude konať na Slovensku.

slovakia

left justify in out

Milan Píka, ktorý za druhej svetovej vojny pôsobil v britskom kráľovskom letectve (RAF) a po vojne bol tiež prenasledovaný komunistickým režimom, zomrel v 19:00, upresnila Horáková, ktorá je riaditeľkou Sliezskeho zemského múzea v Opave.

 

Múzeum je správcom pozostalosti po Heliodor Piková. Pohreb podľa Horákovej bude na Slovensku, jeho formu bude rodina riešiť so slovenským ministerstvom obrany.

 

Milan Píka v júni 1939 utiekol so svojou matkou do Rumunska, kde v tom čase už pôsobil v zahraničnom odboji jeho otec, a vstúpil tam do československej zahraničnej armády.

 

Po porážke Francúzska odišiel do Anglicka, kde bol zaradený k 310. stíhacej peruti RAF. Pre očnú vadu bol však z leteckého výcviku vyradený a vykonával administratívne službu.

 

Za odbojovú činnosť dostal Československý vojnový kríž 1939 a ďalšie československé i zahraničné vyznamenania. V súvislosti s nespravodlivým stíhaním svojho otca bol v roku 1949 prepustený z armády a mal problémy s úradmi.

 

V roku 1970 bol morálne rehabilitovaný, v roku 1990 povýšený do hodnosti plukovníka a v roku 2014 podľa českého ministerstva obrany menovaný do hodnosti brigádneho generála.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies