V Bratislave vyskúšali technické zariadenie fontány Družba na Námestí slobody

NETKY.SK • 8 Jún 2023, 18:15 • 2 min
V Bratislave vyskúšali technické zariadenie fontány Družba na Námestí slobody

BRATISLAVA - Hlavné mesto vyskúšalo technické zariadenie fontány Družba na Námestí slobody, ktorá prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Sprístupnená by mala byť po 16 rokoch, počas ktorých bola najväčšia fontána na Slovensku vypustená.

slovakia

left justify in out

Hlavné mesto vyskúšalo technické zariadenie fontány Družba na Námestí slobody, ktorá prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Oficiálne spustená zatiaľ nie je. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková. Sprístupnená by mala byť po 16 rokoch, počas ktorých bola najväčšia fontána na Slovensku vypustená.

 

"Fontána Družba ešte nie je spustená, išlo o skúšku technického zariadenia. Fontánu spustíme s obyvateľmi na verejnom podujatí. O termíne budeme informovať," poznamenala Schmucková. Zrekonštruovanú fontánu majú poháňať moderné technológie, čím bude ekonomicky aj ekologicky šetrnejšia. Kým v minulosti v nej cirkulovalo 2000 kubických metrov vody, po novom to bude 71. Odstránením obvodového múra bazénov má byť zároveň prístupnejšia verejnosti. Fontána Družba má tvar rozvíjajúceho sa 12-tonového lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Dielo vznikalo v rokoch 1979 1980.

 

img

Námestie slobody aj s fontánou Družba počas 80. rokov.

 

Námestie slobody spolu s fontánou prechádzajú po vyše 40 rokoch prvou komplexnejšou rekonštrukciou. Práce sa začali v novembri 2021. Aktuálnu podobu určila architektonická súťaž z roku 2017. Námestie slobody vzniklo v druhej polovici 20. storočia, jeho súčasťou bolo do roku 1992 aj súsošie s komunistickým prezidentom Klementom Gottwaldom. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989 a slúžilo na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie. Táto funkcia sa má na námestie vrátiť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies