V Bratislave namerali náraz vetra až 108 kilometrov za hodinu: Miestami napadlo 55 cm snehu

NETKY.SK • 3 December 2016, 06:47 • 2 min
V Bratislave namerali náraz vetra až 108 kilometrov za hodinu: Miestami napadlo 55 cm snehu

BRATISLAVA – Veterné a na zrážky bohaté dni vystriedajú silnejšie mrazy. Na zmenu v charaktere počasia upozorňuje na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

slovakia

left justify in out

Meteorológ Miroslav Šinger priblížil, že v našej oblasti vznikol počas štvrtka (1. 12.) silný tlakový gradient, v dôsledku čoho bolo silno veterne. Najsilnejšie nárazy vetra SHMÚ zaznamenal v noci na dnes a dnes dopoludnia.

 

V Bratislave na Kolibe to bolo až 108 km/h, na bratislavskom letisku 98 km/h, v Telgárte 96 km/h, Starej Lesnej 92 km/h a v Prešove 90 km/h. Na Chopku dosiahli nárazy vetra rýchlosť 148 km/h a na Lomnickom štíte 132 km/h.

 

SHMÚ zaznamenal súčasne výdatné zrážky, ktoré boli vo vyšších polohách snehové, v nižších postupne dažďové. Najmä na krajnom severe a východe sa tak vytvorila snehová pokrývka. V Oravskej Lesnej bolo dnes ráno o 7.00 h nameraných 55 cm snehu, v Medzilaborciach 32 cm, Liesku 24 cm, Tisinci 20 cm, Orechovej 13 cm a v Telgárte a Turčianskych tepliciach 7 cm.

 

Snehovú pokrývku zaznamenal SHMÚ dnes ráno aj na iných staniciach najmä na severe a východe, zväčša však do päť centimetrov. V Oravskej Lesnej je hodnota 55 cm rekordná pre tento deň, dokonca aj pre prvú pentádu decembra. Za 24 hodín pripadlo na tomto mieste 42 cm snehu, čo je druhá najvyššia hodnota v rámci celého novembra a decembra priblížil Šigner. Viac napadlo v Oravskej Lesnej za 24 hodín iba v roku 1988, konkrétne 48 centimetrov snehu.

 

Studený front spojený s tlakovou nížou prešiel cez naše územie v piatok dnes ráno. Neďaleko Bratislavy bol sprevádzaný búrkou. V priebehu dňa sa začalo ochladzovať, najmä na severe. Studený vzduch v našej oblasti zotrvá aj v ďalších dňoch, pričom sa cez strednú Európu bude na juhovýchod presúvať stred tlakovej výše. Od nedele sa tak výraznejšie zmenší oblačnosť a zoslabne vietor, predpovedá Šinger.

 

„Nočné minimá budú výrazne klesať, zväčša na mínus šesť až mínus 12 stupňov Celzia, v dolinách a kotlinách, predovšetkým v oblastiach so snehovou pokrývkou to môže byť mínus 13 až mínus 19 stupňa Celzia,“ priblížil meteorológ. Pripustil, že ojedinele môžu teploty klesnúť aj nižšie. Denná teplota vystúpi na nula až štyri stupne Celzia, na severe väčšinou mínus štyri až nula stupňa Celzia.

 

Približne v strede budúceho týždňa SHMÚ očakáva mierne oteplenie a potom ešte jeden vpád arktického vzduchu, po ktorom k nám už pravdepodobne začne prúdiť teplý vzduch od západu.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies