Už vo štvrtok budú môcť Slováci sledovať prstencové zatmenie Slnka

NETKY.SK • 9 Jún 2021, 09:46 • 2 min
Už vo štvrtok budú môcť Slováci sledovať prstencové zatmenie Slnka

BRATISLAVA – Štvrtkové prstencové zatmenie Slnka budú môcť Slováci pozorovať len ako čiastočné zatmenie.

slovakia

left justify in out

Informoval o tom predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied (SAV) Rudolf Gális. Veľkosť pozorovania úkazu bude závisieť predovšetkým od zemepisnej polohy pozorovateľa.

 

Na východe Spojených štátov amerických (USA), v severnej časti Ázie a v časti Európy sa bude dať pozorovať len čiastočná fáza zatmenia. Časť slnečného disku prekryje Mesiac krátko popoludní.

„Prstencové zatmenia sú vzácne úkazy, pri ktorých sa pri pohľade zo Zeme Mesiac pohybuje pred slnečným diskom, podobne ako pri zatmeniach úplných. Rozdiel je ale v tom, že v dôsledku väčšej vzdialenosti od Zeme je uhlový rozmer Mesiaca nedostatočný na prekrytie celého Slnka a po okrajoch je viditeľný úzky prstenec slnečného disku,“ povedal predseda Slovenského zväzu astronómov Tomáš Dobrovodský. Prstencové zatmenie budú môcť pozorovať obyvatelia severovýchodnej Kanady, Grónska a ďalekého východu Ruska.

Na strednom Slovensku platí, že ľudia začnú úkaz pozorovať okolo 12:00 hodine, maximálna fáza nastane o 12:47 hodine a koniec o 13:35 hodine.

 

Mesiac počas maxima prekryje asi 11 percent slnečného disku, v severných častiach našej krajiny o niečo viac. Astronómovia upozorňujú, že pri pozorovaní zatmenia Slnka bude dôležitá ochrana zraku.

 

Na tú môžu ľudia použiť napríklad zváračský filter s vysokým číslom, špeciálne okuliare či filtre na pozorovanie Slnka, napríklad vizuálnu fóliu Astrobaader.

 

V krajnom prípade sa na krátkodobé pozorovanie dá použiť magnetický kotúč z diskety alebo čierna časť fotografického filmu. Astronómovia neodporúčajú používanie klasických slnečných okuliarov či iných fólií.

Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné zo Slovenska nastane 25. októbra 2022.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies