Už štvrtina veľkých firiem v EÚ využíva prácu robotov

NETKY.SK • 22 Január 2019, 13:44 • 2 min
Už štvrtina veľkých firiem v EÚ využíva prácu robotov

BRATISLAVA - Prácu robotov využívajú firmy v rámci Európskej únie čoraz častejšie. Vlani zhruba 7 % európskych firiem zamestnávalo najmenej 10 ľudí, ktorí robotov obsluhovali alebo sa starali o ich údržbu. Najčastejšie to bolo v priemyselných podnikoch v rámci systémov riadenia skladov a najmenej sa roboty využívajú pri konštrukčných prácach a rôznych opravách.

slovakia

left justify in out

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat v súčasnosti najviac využívajú prácu robotov veľké podniky, ktoré zamestnávajú viac ako 250 zamestnancov. Ide až o štvrtinu firiem v rámci EÚ. V prípade menších podnikov, ktoré majú od 50 do 249 zamestnancov, ide o 12 % firiem, ktoré postupne zavádzajú vo svojich procesoch robotizáciu. Len 5 % malých podnikov s 10 až 49 zamestnancami využilo v roku 2018 prácu robotov.

 

"Roboty majú viacero výhod. Nie sú práceneschopné, sú presnejšie a podľa vedcov majú menšiu chybovosť. Robotizácia znižuje náklady na platy a zvyšuje zisky podnikom." 

 

"Podľa európskych odborov sú nádejou na skrátený pracovný týždeň najmä vo veľkých fabrikách, a to aj pri zachovaní platov," uvádza Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

 

img

 

Na Slovensku sa roboty využívajú najmä v skladoch v priemyselných podnikoch a v automobilovom priemysle, najmenej robotizácia zasiahla obchody. Ide napríklad o samoobslužné pokladne, ktoré sa aj na Slovensku tiež postupne udomácňujú.

 

img

 

Svetové ekonomické fórum dlhodobo upozorňuje, že najmä krajiny strednej a východnej Európy nie sú na robotizáciu dostatočne pripravené, nakoľko mnohé nízkokvalifikované pracovné miesta kvôli nej zaniknú. Dnes na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose bude rezonovať aj téma robotizácie. Ide o zvládanie štvrtej priemyselnej revolúcie, pod ktorou sa rozumie širšie využívanie robotov, umelej inteligencie, nanotechnológií či 3D tlačiarní.

 

img

 

"Obranou voči nepriaznivým vplyvom robotizácie na trh práce je zlepšovanie vzdelávania. Práve vyššia kvalifikácia zamestnancov dáva ľuďom väčšiu šancu udržať sa na pracovnom trhu. Viac vzdelania, ale aj praxe dáva predpoklad na to, že pracovné miesto nebude nahradené robotom," uzatvára analytička.

 

img

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies