Uvedené dve národnosti pri sčítaní obyvateľstva akceptuje ministerka kultúry aj ombudsmanka

NETKY.SK • 8 Február 2021, 15:45 • 2 min
Uvedené dve národnosti pri sčítaní obyvateľstva akceptuje ministerka kultúry aj ombudsmanka

BRATISLAVA - Pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov bude definitívne možné uviesť dve národnosti. Predseda Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Alexander Ballek to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala Jasmína Stauder, hovorkyňa pre sčítanie.

slovakia

left justify in out

Podľa Balleka nie je v súčasnom koncepte sčítania možné vykonávať zmeny tak krátko pred jeho začatím.

 

"Najdôležitejšou úlohou ŠÚ SR je realizovať kvalitný a vyčerpávajúci zber údajov tak, aby politiky štátu mali k dispozícii objektívne dáta na ďalší rozvoj Slovenska. Naším cieľom je odbornosť, nie politizovanie témy. Ak je obyvateľ zneistený búrlivou diskusiou, je zber a kvalita dát, ktoré obyvateľ poskytne - ohrozený."

 

img

 

"Na to, aby obyvateľ pravdivo otázku (alebo otázky) vyplnil, musí mať dôveru, že jeho odpoveď pomôže právam národnostných menšín v SR," uviedol Ballek.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) ocenila, že pri rozhodnutí o počte národností zavážil názor odborníkov, ktorí sa verejne zastali možnosti, aby ľudia mohli pri sčítaní uvádzať dve národnosti. "Nakoniec, viacero krajín EÚ takú možnosť má a je to v súlade s odporúčaniami Rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín, Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov a Dohovoru OSN o odstránení diskriminácie," napísala Milanová vo svojom profile na sociálnej sieti.

 

img

 

Možnosť uviesť druhú národnosť podľa nej navyše pomôže zmapovať skutočnú situáciu na Slovensku v oblasti menšín a lepšie tak nastaviť podporu ich kultúry.

Na informáciu o ponechaní možnosti uviesť pri sčítaní dve národnosti reagovala na sociálnej sieti aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková. Ako uviedla, verí, že pri rozhodnutí ŠÚ SR zavážali aj zásadné pripomienky, ktoré jej úrad uplatnil v medzirezortnom pripomienkovom konaní. "Áno, každý má právo sa slobodne rozhodovať o svojej národnosti a som rada, že žijem v krajine, ktorá nám to dovoľuje a záleží jej na rozvoji a právach národnostných menšín," napísala vo svojom profile.

 

img

 

Ombudsmanka 
Zásadnú pripomienku do medzirezortného pripomienkového konania zaslala aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Zásah do možnosti prihlásiť sa k niektorej z menšín totiž považovala za neakceptovateľný z hľadiska práv menšín. Rozhodnutie ŠÚ SR o ponechaní možnosti uvádzať pri sčítaní dve národnosti preto uvítala.

 

"Vítam, že v sčítaní obyvateľstva ostane zachovaná táto možnosť, pretože som presvedčená, že prispeje k reálnejšiemu obrazu o zložení našej spoločnosti a umožní ľuďom komplexne identifikovať svoju identitu," uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti Patakyová.

 

img

 

Poslanec z OĽaNO nesúhlasí 
Výhrady voči uvádzaniu dvoch národností v sčítaní obyvateľov vyjadril poslanec Juraj Gyimesi (OĽaNO), ktorý chcel, aby bola v sčítaní možnosť vyznačiť len jednu národnosť. Možnosť voľby druhej národnosti sa podľa neho vložila do sčítacieho hárku "nenápadne".

 

Možnosti uviesť pri sčítaní dve národnosti sa však zastali odborníci, rezort kultúry či verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies