Úspešná misia! Sonda Parker Solar Probe sa dotkla po prvý raz atmosféry Slnka

NETKY.SK • 15 December 2021, 08:45 • 2 min
Úspešná misia! Sonda Parker Solar Probe sa dotkla po prvý raz atmosféry Slnka

MYS CANAVERAL - Sonda Parker Solar Probe amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v utorok ako prvá kozmická loď v dejinách ľudstva vnikla do vrchných vrstiev atmosféry Slnka.

slovakia

left justify in out

Sonda vo vrchnej časti atmosféry koróne skúmala častice a magnetické polia. "Dotyk (sondy) Parker Solar Probe so Slnkom je veľkolepou chvíľou pre oblasť solárnej vedy a naozaj pozoruhodný čin," uviedol Thomas Zurbuchen z riaditeľstva pre vedecké misie (SMD) NASA. Tento míľnik podľa jeho slov vedcom umožní hlbšie porozumieť vývoju Slnka a jeho vplyvu na slnečnú sústavu. Takisto im to poskytne viac poznatkov o Slnku a ostatných hviezdach vo vesmíre.

 

img

 

Prelet sondy korónou Slnka trval podľa NASA niekoľko hodín. Toto vesmírne plavidlo s hmotnosťou 635 kilogramov je vybavené zariadením na skúmanie magnetických polí, plazmy i častíc slnečnej energie, ako aj kamerami na zaznamenanie koróny i slnečných vetrov. Tepelný štít s hrúbkou 11 centimetrov z uhlíkových vláken jej umožňuje vydržať teplotu okolo 1 370 stupňov Celzia, vďaka čomu pri priblížení sa k Slnku nezhorí.

 

Parker Solar Probe odštartovala zo Zeme v auguste 2018, keď ju z floridského Mysu Canaveral vyniesla do vesmíru nosná raketa Delta-IV. Misia má trvať približne sedem rokov a jej hlavné úlohy sú skúmanie príčin zohrievania sa slnečnej koróny a mechanizmy slnečných vetrov. Najbližší prelet sondy korónou Slnka je naplánovaný na január budúceho roka. Slnko na rozdiel od Zeme nemá pevný povrch, vysvetľuje NASA. Jeho atmosféra je však prehriata, zložená zo slnečného materiálu, ktorý je k Slnku priťahovaný gravitačnou silou a magnetickými silami. Zvyšujúca sa teplota a tlak však tento materiál vytláčajú ďalej od Slnka až do bodu, kde ho už gravitačné a magnetické sily nedokážu udržať. Toto miesto označuje koniec atmosféry slnka a začiatok tzv. slnečných vetrov.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: NASA otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidomtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies