USA sa pripojili k tvrdeniu EÚ, že Čína nie je trhová ekonomika

NETKY.SK • 1 December 2017, 10:59 • 2 min
USA sa pripojili k tvrdeniu EÚ, že Čína nie je trhová ekonomika

WASHINGTON - USA sa pripojili k Európskej únii v spore o štatút Číny v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá rozhoduje o obchodných sporoch.

slovakia

left justify in out

USA a EÚ spoločne tvrdia, že komunistická čínska vláda naďalej zasahuje do obchodu krajiny tak výrazne, že Čína zostáva "netrhovou ekonomikou". Čína argumentuje, že štatút "trhovej" ekonomiky dostala automaticky 11. decembra 2016 po pätnástich rokoch členstva vo WTO. USA sa pripojili k EÚ v dokumentoch, ktoré predložili 21. novembra a zverejnili ich vo štvrtok.

"Číňania sú presvedčení, že toto zlepšenie štatútu mali sľúbené bez podmienok," povedal David Dollar, bývalý americký minister financií a predstaviteľ Svetovej banky, ktorý je teraz vo výskumnej organizácii Brookings Institution.

 

USA a Európska únia sú však sklamané z toho, že Číňania od vstupu do WTO neurobili viac pre otvorenie svojej ekonomiky zahraničným investíciám a produktom. Napríklad, "predpokladalo sa, že Čína bude mať otvorený finančný sektor", povedal Dollar. "Ale tak ho obalila všetkými druhmi domácich regulácií, že to znemožňuje pôsobenie zahraničných firiem," dodal.

Americký prezident Donald Trump opakovane kritizuje Peking pre nezákonnú obchodnú politiku, ktorá podľa neho zavinila obrovský deficit USA voči Číne v obchode s tovarmi. Vlani bol tento deficit na úrovni 347 mld. USD.

(1 EUR = 1,1849 USD)
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies