USA i Británia varujú pred hrozbou teroristických útokov na letisku v Kábule

NETKY.SK • 26 August 2021, 08:02 • 2 min
USA i Británia varujú pred hrozbou teroristických útokov na letisku v Kábule

Washington/KÁBUL - „Ak sa nachádzate v Kábule, rýchlo opustite krajinu!" varuje americké veľvyslanectvo v Kábule.

slovakia

left justify in out

Americké veľvyslanectvo v Kábule varovalo občanov Spojených štátov, aby z bezpečnostných dôvodov neprichádzali na letisko v afganskom hlavnom meste. Na letiskových bránach totiž panuje nebezpečná situácia, varovala ambasáda USA v noci na štvrtok, píše agentúra DPA.

 

"Americkí občania, ktorí sa zdržiavajú na bránach Abbey Gate, East Gate alebo North Gate, by mali z miesta okamžite odísť," uvádza sa na webstránke ambasády USA. Výnimku majú len tí, ktorí dostali individuálne inštrukcie od zástupcov americkej vlády.

 

DPA pripomína, že pred streľbou a hroziacimi teroristickými útokmi na letisku Hámida Karzaja v Kábule varovalo i nemecké veľvyslanectvo.

Cestovné odporúčania týkajúce sa Afganistanu v stredu aktualizovalo aj britské ministerstvo zahraničných vecí.

 

Británia svojich občanov vystríha pred akýmkoľvek cestovaním do tejto nepokojnej krajiny. Londýn ako dôvod uvádza "vysokú hrozbu teroristického útoku".

 

"Ak sa nachádzate v oblasti letiska, presuňte sa na bezpečné miesto a počkajte na ďalšie odporúčania. Komerčné lety momentálne nepremávajú. Ak môžete Afganistan bezpečne opustiť iným spôsobom, mali by ste tak spraviť okamžite," uvádza rezort britskej diplomacie vo vyhlásení.

 

Stanica CNN v stredu s odvolaním sa na predstaviteľa obrany USA informovala o "veľmi špecifickej hrozbe" plánovaných útokov voči davom ľudí čakajúcim na letisku zo strany afganskej vetvy teroristickej organizácie Islamský štát (IS), známej ako Islamský štát v Chorásáne (IS-K) zahŕňajúci územie Afganistanu a Pakistanu.

 

IS-K, ktorý je úhlavným nepriateľom Talibanu, chce podľa USA vyvolať na letisku chaos a je údajne schopný vykonať viacero útokov. Obavy sa zvýšili po tom, čo z dvoch väzníc neďaleko Kábulu utieklo vyše 100 väzňov lojálnych voči IS-K, približuje CNN s odvolaním sa na nemenovaný regionálny zdroj z prostredia boja proti terorizmu.

 

Narastajúcu hrozbu útokov na letisku v Kábule zo strany IS-K v utorok priznal i americký prezident Joe Biden.

IS-K, ktorý sa najprv objavil v Sýrii a Iraku, si svoju prítomnosť v posledných rokoch posilnil na východe Afganistanu, najmä v provinciách Nangarhár a Kúnar.

 

Vlani v auguste zaútočili jeho prívrženci na hlavnú väznicu v meste Džalálábád v snahe oslobodiť desiatky svojich podporovateľov, ktorých zajali afganské armádne sily a polícia.

Svoje bunky sformovali i v Kábule a od roku 2016 spáchali niekoľko samovražedných útokov v hlavnom meste Afganistanu i mimo neho. V máji tohoto roku zaútočili na dievčenskú školu v Kábule, pričom o život prišlo najmenej 68 ľudí a vyše 165 utrpelo zranenia.

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies