USA a Kanada uzavreli novú obchodnú dohodu:

NETKY.SK • 1 Október 2018, 09:37 • 2 min
USA a Kanada uzavreli novú obchodnú dohodu:

WASHINGTON - Po komplikovaných rokovaniach sa USA a Kanada konečne zhodli a podpísali dohodu o voľnom obchode NAFTA, do ktorej zahrnuli aj Mexiko.

slovakia

left justify in out

Dohodla prišla v poslednej minúte, tesne pred koncom stanoveného termínu pre dosiahnutie zhody, ktorý vypršal o polnoci miestneho času (6.00 h SELČ).

 

Takzvanú Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA) v roku 1994 podpísali USA, Kanada a Mexiko a vytvorila jednu z najväčších zón voľného obchodu na svete. Týka sa takmer 500 miliónov ľudí, čo je o niečo menej obyvateľov, než má Európska únia (EÚ), a pokrýva región s celkovým výkonom ekonomiky vo výške takmer 23 biliónov USD (19,87 bilióna eur). Objem obchodu USA s oboma susednými štátmi sa od roku 1994 takmer zoštvornásobil na 1,3 bilióna USD.

 

img

Kanadský premiér Justin Trudeau

Zdroj: SITA

 

Rokovania o novej dohode začali pred vyše rokom a v posledných mesiacoch sa opakovane dostali do slepej uličky. USA a Mexiko sa na novej obchodnej dohode predbežne dohodli už koncom augusta. Obe krajiny oznámili, že ak sa do spomínaného termínu (do pondelkového rána) nedosiahne dohoda s Kanadou, uzatvoria dvojstrannú dohodu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies