ÚRSO zastavil cenové návrhy SPP na januárové zvýšenie cien plynu

NETKY.SK • 25 November 2010, 13:18 • 2 min
ÚRSO zastavil cenové návrhy SPP na januárové zvýšenie cien plynu

ÚRSO zastavil cenové návrhy SPP na januárové zvýšenie cien plynu

slovakia

left justify in out

img

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zastavil 24. novembra cenové konanie vo veci návrhu spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a. s., na zvýšenie ceny zemného plynu pre domácnosti od januára 2011 v priemere o 13,4 %. ÚRSO zároveň zastavil cenové konanie aj na zvýšenie ceny zemného plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti priemerne o 14 %. Informoval o tom hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.
      SPP podľa neho doručil 29. októbra 2010 Úradu pre reguláciu sieťových odvetví návrh na cenu za dodávku zemného plynu pre domácnosti a návrh na cenu plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, ktoré by mali za následok nárast priemernej ceny plynu od 1. januára 2011. "Týmto dňom sa začali cenové konania na návrh regulovaného subjektu," konštatoval Lupták.
      Úrad po preštudovaní návrhov cien zistil, že návrhy neobsahujú doklady o schválení návrhov cien valným zhromaždením, a preto vyzval a. s. SPP, aby ich v určenej lehote predložil. "Podľa zákona úrad cenové konanie zastaví, ak regulovaný subjekt nepredloží návrh ceny schválený valným zhromaždením," pripomenul hovorca ÚRSO.
      SPP, a. s., požadované doklady v určenej lehote nepredložil, a preto úrad z dôvodu nepredloženia zásadného podkladu k návrhu ceny obe cenové konania dňa 24. novembra 2010 zastavil.
      "Aj keď bolo zjavné, že návrhy nespĺňajú zákonné náležitosti cenových konaní a ako také musia byť zastavené, ÚRSO podrobil zodpovednému skúmaniu aj vecnú stránku návrhov. Po ich podrobnom posúdení a porovnaní s vlastnými analýzami a prepočtami dospel k názoru, že navrhované nárasty cien sú neodôvodnene vysoké, neopodstatnené, a preto aj z vecného hľadiska neakceptovateľné," uviedol Lupták.
      "ÚRSO podľa zákona o regulácii začína od 25. novembra 2010 cenové konania z vlastného podnetu a urobí všetko preto, aby nové ceny plynu pre domácnosti a ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti boli platné od 1. januára 2011," zdôraznil Lupták.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies