Úrazy detí po užití leptavých látok sú časté, treba ich preto uchovávať bezpečne

NETKY.SK • 14 August 2023, 14:14 • 2 min
Úrazy detí po užití leptavých látok sú časté, treba ich preto uchovávať bezpečne

BRATISLAVA - Úrazy detí po kontakte s leptavými látkami sú časté, treba ich preto uchovávať mimo ich dosahu. Upozorňuje na to Jaroslav Bibza z Kliniky detskej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave.

slovakia

left justify in out

V NÚDCH evidujú mesačne štyri až päť prípadov detí s úrazmi spôsobenými leptavými látkami. "Najčastejšie sa s nimi stretávame u malých detí vo veku dvoch až piatich rokov, ale máme prípady v nižšom aj vyššom veku. Staršie deti leptavú látku požijú často vedome pri sebapoškodzovaní alebo suicidálnom správaní. V celom detskom veku ich požijú aj omylom," vysvetlil Bibza.

 

Bibza podotkol, že leptavé látky sa často predávajú v pútavých obaloch s príjemnou vôňou, čo deti ešte viac priťahuje. Preto by mali byť podľa odborníka uskladnené tak, aby sa k nim nedostali, najlepšie pod zámkom. Varuje aj pred prelievaním rôznych látok z pôvodných obalov do iných fliaš umiestnených v domácnosti bez označenia. "Opakovane sme mali deti, ktoré takúto látku vypili mysliac si, že pijú malinovku. Ak už je potrebné preliať nejakú látku, tak do technických obalov s riadnym označením látky," odporučil Bibza. 

Okrem tekutých existujú aj tuhé leptavé látky, napríklad granuly na čistenie sifónov. "Nebezpečnosť granúl spočíva v tom, že sa prilepia na sliznicu pažeráka, kde sa rozpúšťajú a lokálne spôsobia agresívne zmeny na slizniciach. Môžu viesť až k vážnym poškodeniam steny pažeráka alebo žalúdka. Najrizikovejšie je poleptanie pažeráka, kde môže vzniknúť nekróza až prederavenie steny pažeráka," vysvetlil lekár. V takom prípade podľa neho pri hojení vzniká jazva, ktorá môže spôsobiť až nepriechodnosť cez pažerák. "Takéto prípady riešime chirurgicky, najskôr šetrnejším spôsobom - dialtáciou, ale ak je tento postup neúspešný, musíme pristúpiť k náhrade pažeráka," priblížil Bibza.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR Foto: Najmama.sk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies