Univerzita Komenského produkuje kvalitný výskum v prírodných aj spoločenských vedách

NETKY.SK • 4 Február 2023, 08:00 • 2 min
Univerzita Komenského produkuje kvalitný výskum v prírodných aj spoločenských vedách

BRATISLAVA - Univerzita Komenského (UK) produkuje kvalitný výskum v spoločenských aj prírodných vedách. Potvrdilo to nezávislé hodnotenie kvality vedeckých výstupov, pričom takmer až štvrtinu všetkých svetových výstupov slovenských vedcov vyprodukovali práve zamestnanci UK. V piatok o tom počas tlačovej konferencie informovali zástupcovia najväčšej slovenskej univerzity.

slovakia

left justify in out

Periodické hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti (VER - Verification of Excellence in Research) iniciovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Výsledky tohto hodnotenia môžu mať dosah na financovanie vysokých škôl od roku 2024. Vedné a umelecké odbory boli rozdelené do siedmich skupín a členili sa na 28 oblastí. Hodnotené práce boli zaradené do piatich kategórií - svetová, významná medzinárodná, medzinárodná, národná a nezaradená. UK podala podľa slov rektora Mareka Števčeka celkom 39 žiadostí o hodnotenie pracovísk v 21 oblastiach.

 

Pracoviská univerzity získali najlepšie hodnotenie v ôsmich oblastiach. Podľa Števčeka ide o environmentalistické a ekologické vedy, fyzikálne vedy, klinické lekárske vedy, matematické vedy, politické vedy, sociológia a sociálna antropológia, vedy o Zemi a základné lekárske vedy. Podľa UK je jednotlivé odbory náročné medzi sebou porovnávať, keďže každý odbor sa hodnotil na základe iných kritérií. Porovnanie je však možné v rámci jednej vednej oblasti medzi pracoviskami na Slovensku. Zo všetkých výstupov slovenských vedcov, tvorili výstupy UK takmer štvrtinu (24,3 percenta). Podiel UK na významných medzinárodných výstupoch tvoril 17,5 percenta a na medzinárodných výstupoch 17 percent. "Univerzita dosiahla výsledky porovnateľné so svetovou úrovňou v neporovnateľných podmienkach," povedal Števček.

 

Zástupcovia univerzity poznamenali, že mnohé odbory dosiahli pozitívne výsledky aj napriek nedostatočnému financovaniu vedy i slabšej podpore zo strany štátu. "Ak chceme excelentné tímy udržať, bude potrebné prehodnotiť financovanie vysokého školstva," poznamenal rektor UK. Zároveň ho teší, že sa poprel mýtus a kvalitný výskum na UK sa robí najmä v prírodných vedách. Pretože aj tie podľa jeho slov dosiahli veľmi dobré hodnotenie. Prorektor UK pre vedu a doktorandské štúdium Jozef Masarik poznamenal, že pomerne zle dopadli v hodnotení pedagogické vedy. Masarik uviedol, že išlo o prvé hodnotenie vedeckých výstupov tohto druhu. Poznamenal, že aj napriek viacerým výhradám ide o jedno z najobjektívnejších hodnotení, aké sa na Slovensku uskutočnili. Odborné komisie zložené najmä zo zahraničných expertov hodnotili celkovo 308 žiadostí. Z nich pochádzalo 253 z vysokých škôl a 55 zo Slovenskej akadémie vied. Spolu hodnotili 10.036 vedcov. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies