Unikol nebezpečný vírus z laboratória v meste Wu-chan?

NETKY.SK • 24 Január 2020, 15:15 • 2 min
Unikol nebezpečný vírus z laboratória v meste Wu-chan?

V roku 2015 založili v čínskom meste Wu-chan biologické laboratórium, ktorého cieľom bolo pripraviť sa na budúce možné epidémie. Zahraniční vedci Čínu varovali, že života nebezpečné vírusy, ktoré v laboratóriu skúmajú, môžu ľahko uniknúť. Patrí medzi ne aj koronavírus, ktorí sa prvý krát objavil práve v meste Wu-chan?

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Národné laboratórium biologickej bezpečnosti

V Číne je jediné laboratórium, ktoré je prispôsobené na výskum patogénov spôsobujúcich života nebezpečné infekcie. Vedci tu skúmajú patogény ako napríklad SARS, ktorým sa v roku 2003 nakazilo niekoľko tisíc čínskych obyvateľov, z ktorých takmer 800 patogénu podľahlo. Národné laboratórium biologickej bezpečnosti (úroveň 4) je situované v meste Wu-chan, v ktorom sa prvý krát objavil aj nový koronavírus. Zatiaľ sa nepotvrdilo, že laboratórium má nejakú súvislosť s ohniskom koronavírusu, no mnohí sú presvedčení, že to tak je. 

 

img

Čínski lekári

 

Prvé snímky vírusu

Wu-chanský koronavírus, odborným názvom 2019-nCoV, je podobný stredovýchodnému respiračnému syndrómu (MERS-CoV) a tiež aj závažnému akútnemu respiračnému syndrómom (SARS-CoV). Doteraz sa rozšíril do Vietnamu, Thajska, Japonska, Singapuru, Južnej Kórey, Taiwanu, Hongkongu a Spojených štátov amerických. Vedci uverejnili prvé oficiálne snímky, ktoré zobrazujú vírus.

 

img

Koronavírus z mesta Wuhan

 

Využitie 5G technológie

Čína používa technológiu 5G na boj proti koronavírusu. Telekomunikačný operátor China Mobile v piatok uviedol, že za tri dni zriadi sieť 5G v nemocničnom komplexe Wu-chan. Vysokorýchlostná sieť umožní používanie videozariadení s vysokým rozlíšením, vďaka čomu budú môcť vedci a lekári využívať telemedicínu, tj. poskytovať pomoc pacientom skrz telefóny, počítače, tablety a pod.

 

Viac o víruse sa dozviete v článku "V Číne je kvôli novému vírusu izolovaných už 20 miliónov ľudí" alebo poh hashtagom #virus #cina

 

imgtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies