Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

NETKY.SK • 20 Máj 2022, 11:46 • 2 min
Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

KYJEV - Ukrajinskí zákonodarcovia navrhli rezolúciu, ktorá označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca v súvislosti s jeho „agresívnymi" krokmi voči Ukrajine vrátane nevyprovokovanej invázie. Informuje o tom stanica Slobodná Európa.

slovakia

left justify in out

Návrh rezolúcie, ktorý pripravili parlamentné skupiny a výbory, vo štvrtok zaregistrovali v Najvyššej rade – jednokomorovom parlamente Ukrajiny.

 

Autori uznesenia priamo spojili Putina s „agresívnou vojnou proti Ukrajine" vrátane prebiehajúcej invázie, ktorú začal 24. februára, anexie Krymu a okupácie častí východoukrajinských regiónov Luhansk a Doneck z roku 2014.

V návrhu rezolúcie, ktorá teraz čaká na parlamentnú rozpravu, sa uvádza, že Putin je priamo zodpovedný za agresiu, „počas ktorej milióny Ukrajincov utrpeli ujmu na zdraví – v mnohých prípadoch aj smrteľnú –, prišli o hnuteľný i nehnuteľný majetok a boli nútení opustiť svoje domovy".

 

img

 

V avizovanej rezolúcii sa spomínajú aj Putinove otvorené vyhlásenia a aktivity "zamerané na likvidáciu ukrajinskej národnej kultúry, identity a štátnosti".

 

„Cieľom tejto rezolúcie je verejne potvrdiť zločiny spáchané prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom proti bezpečnosti ľudstva a medzinárodnému právu a vyzvať medzinárodné inštitúcie, aby vyšetrili uvedené nezákonné činy a postavili Putina pred súd," uvádza sa v danom dokumente.

 

img

 

Pred začiatkom invázie, ktorú Putin označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu", šéf Kremľa výslovne poprel, že Ukrajina niekedy mala svoju „skutočnú štátnosť", a vyhlásil, že táto krajina je neoddeliteľnou súčasťou „vlastnej histórie, kultúry a duchovného priestoru Ruska".

 

img

 

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudská práva (OHCHR) tvrdí, že od začiatku ruského vpádu na Ukrajinu bolo zabitých takmer 3800 civilistov. Vláda v Kyjeve uviedla, že v bojoch dosiaľ zahynulo približne 3000 ukrajinských vojakov, hoci USA odhadujú, že ich počet je minimálne dvojnásobný.

 

Ukrajina obviňuje Rusko zo spáchania zverstiev počas tejto nevyprovokovanej invázie a tvrdí, že identifikovala už viac ako 10.000 možných vojnových zločinov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies