Ukrajina je o krok bližšie k prijatiu do EÚ

NETKY.SK • 10 Máj 2022, 06:15 • 2 min
Ukrajina je o krok bližšie k prijatiu do EÚ

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok potvrdil, že Ukrajina odovzdala druhú časť dotazníka pre vstup do Európskej únie. Zelenskyj tak spravil počas videohovoru s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou.

slovakia

left justify in out

Podľa vyhlásenia kancelárie ukrajinského prezidenta odovzdali druhú časť dotazníka šéfovi delegácie EÚ na Ukrajine Mattimu Maasikasovi.

 

 

„Čakáme na zváženie a závery Európskej komisie. Bol by som rád, keby tieto závery boli pozitívne a chcel by som, aby boli vďaka vám (Ursule von der Leyenovej) poskytnuté rýchlejšie,“ cituje slová Zelenského jeho kancelária.

 

img

Ursula von der Leyenová a Volodymyr Zelenskyj

 

Predsedníčka EK podľa prezidentovej kancelárie uviedla, že Európska komisia bude usilovne pracovať na posúdení kompletného dotazníka, ktorý Ukrajina odovzdala, pričom prisľúbila, že EK príjme v tejto súvislosti rozhodnutie v júni tohto roka.

 

„Som veľmi prekvapená rýchlosťou, s ktorou ste pripravili odpovede do nášho dotazníka. Toto povzbudí Európsku komisiu, aby pracovala rýchlejšie,“ uviedla Leyenová.

 

Kancelária ukrajinského prezidenta okrem toho uviedla, že Zelenskyj poďakoval aj predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi za to, že podporil Ukrajinu na jej ceste k európskej integrácii. „Chcem vám poďakovať za politickú podporu. Za to, že v blízkej budúcnosti vidíte Ukrajinu ako rovnocennú medzi ostatnými členmi európskej rodiny,“ uviedol Zelenskyj.

 

img

Charles Michel na Ukrajine

 

Michel, ktorý v pondelok neohlásene navštívil prístavné mesto Odesa ležiace na juhu Ukrajiny, taktiež potvrdil, že Európska rada posúdi žiadosť Ukrajiny o udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ v júni.

 

Prvú polovicu vypracovaných otázok z dotazníka doručil Kyjev Bruselu už v polovici apríla.

 

Prečítajte si tiež: Čo je s mierovými rokovaniami Ruska a Ukrajiny?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies