UEFA chce reorganizáciu európskych pohárov, slovenský majster to bude mať ťažké!

NETKY.SK • 10 Máj 2019, 10:25 • 2 min
UEFA chce reorganizáciu európskych pohárov, slovenský majster to bude mať ťažké!

ŽENEVA - Európska futbalová únia (UEFA) sa zaoberá možnosťou reorganizácie Ligy majstrov v roku 2024 spôsobom, podľa ktorého by sa táto "výkladná skriňa" kontinentálneho futbalu ešte viac priblížila k uzavretej súťaži. Hrali by v nej predovšetkým elitné kluby a pre tie z tzv. menších líg by sa tak rapídne znížila možnosť preniknúť medzi elitu.

slovakia

left justify in out

Podľa dokumentov, ku ktorým sa dostali redaktori agentúry Associated Press, by od ročníka 2024/2025 v skupinovej časti LM malo hrať 32 tímov, z nich až 24 by malo mať garantovanú miestenku každý rok bez ohľadu na umiestnenie v ich domácich ligových súťažiach. Táto vízia sa výrazným spôsobom stotožňuje s ideou vplyvnej Európskej asociácie klubov (ECA), ktorá by chcela spoločne s UEFA zastrešovať poháre na "starom kontinente".

Podľa myšlienky UEFA by v LM od roku 2024 mali vzniknúť štyri osemčlenné základné skupiny. Zápasy v nich by sa hrali už od augusta. Ak UEFA na budúci rok schváli tento systém, každý klub v skupinovej fáze odohrá až 14 zápasov namiesto doterajších šiestich, čo prinesie zvýšené príjmy z vysielania a sponzorských zmlúv UEFA. Jarná vyraďovacia fáza LM má zostať zachovaná v súčasnej podobe.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Congratulations @spursofficial! How do you feel after that?!? 👇👇👇

Príspevok, ktorý zdieľa UEFA Champions League (@championsleague),Návrh UEFA zahŕňa aj pravidlo o zostupe, tzn. každý rok by z LM zostúpilo kvarteto tímov do nižšej súťaže - zreorganizovanej Európskej ligy. Naopak, semifinalisti EL si vybojujú postup do ďalšieho ročníka LM. Pre národných šampiónov z tzv. menších líg, medzi ktoré patrí aj Slovensko, budú každoročne vyčlenené iba štyri "vstupenky" do skupiny LM, o ktoré sa pobijú v predkolách. Pre porovnanie, v súčasnosti sa z predkôl do hlavnej časti LM môže prebojovať 6 tímov, do minulého roka to bolo až desať.

Zatiaľ nie je jasné, na základe akých kritérií majú kluby získať miestenku v "novej" LM. Podľa plánov UEFA by však z jednej krajiny nemalo hrať v súťaži viac ako päť zástupcov tak, ako to platí aj teraz.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🎶 DIE MEISTER! DIE BESTEN! LES GRANDES ÉQUIPES... ______ ________________ 🎶 🤔 👇

Príspevok, ktorý zdieľa UEFA Champions League (@championsleague),

 

Dôležitým faktorom údajne môže byť aj história niektorých klubov so silným postavením v rámci ECA. Napríklad ak by sa LM hrala podľa nového systému už od budúcej sezóny, miestenku v nej by mohol uchmatnúť aj 6. tím anglickej Premier League Manchester United na úkor niektorého z vyššie postavených, ale historicky menej úspešných klubov. V Taliansku by mohlo dôjsť k podobnej situácii, keď by provinčná Atalanta Bergamo musela uvoľniť miesto slávnejšiemu AC Miláno, ktorý je v tabuľke Serie A nižšie, no ide o druhý najúspešnejší klub v dejinách LM.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

😍 Amsterdam 😍 First goalscorer will be __________ #UCL

Príspevok, ktorý zdieľa UEFA Champions League (@championsleague),Plán s reorganizáciou súťaží pod hlavičkou UEFA počíta aj so spustením tretieho európskeho pohára. Súťaž s pracovným názvom Európska liga 2 sa má začať v sezóne 2021/2022 a má sa v nej hrať podľa súčasného modelu LM a EL, teda s 32 mužstvami v skupinovej časti. Podľa plánov UEFA by však európsky pohár číslo tri mal mať od roku 2024 až 64 účastníkov rozdelených do štyroch divízií po 16 tímov.

UEFA sa rozhodla, že o podrobnostiach svojho plánu nebude informovať verejnosť skôr ako svojich 55 členských zväzov na stretnutí v maďarskej metropole Budapešť, ktoré je na programe 17. mája.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Roman Bekö
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies