Tusk: PESCO je európsky sen, ktorý sa stal realitou

NETKY.SK • 16 December 2017, 06:00 • 2 min
Tusk: PESCO je európsky sen, ktorý sa stal realitou

BRUSEL - Predseda Európskej rady Donald Tusk ocenil, že sa krajinám EÚ podarilo odštartovať stálu spoluprácu v oblasti obrany.

slovakia

left justify in out

K rozhodnutiu vytvoriť Stálu štruktúrovanú spoluprácu EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO) dospeli lídri 25 krajín EÚ po udalostiach spojených s anexiou Krymu, brexitom a postojom amerického prezidenta Donalda Trumpa k Európe.

 

"Tento sen sa teraz stáva realitou," uviedol Tusk v rámci štvrtkovej ceremónie pri príležitosti vzniku PESCO, ktorá sa konala ako sprievodné podujatie na summite EÚ. "Je to dobrá správa pre našich spojencov, a zlá pre našich nepriateľov," dodal. Bezprecedentný formát spolupráce, do ktorého sa zatiaľ zapojilo 25 členských krajín Únie, vrátane Slovenska, má za cieľ podnietiť rozvoj vojenských projektov a spoločný nákup vojenského vybavenia a zariadení.

 

Na projekte PESCO sa nezúčastní Spojené kráľovstvo, ktoré sa v marci 2019 chystá opustiť EÚ a ktoré sa vždy stavalo proti myšlienke užšej vojenskej spolupráce Európanov. Z ostatných členských krajín sa do projektu nezapojili Dánsko a Malta; hocikedy sa však môžu pripojiť. Na štvrtkovej ceremónii sa ako hosť zúčastnil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, podľa ktorého je PESCO dobré pre EÚ aj pre NATO. "Poskytne vám viac spôsobilostí, podporí výdavky na obranu a lepšie rozdelenie obrannej zodpovedností," povedal.

 

Projekt PESCO predpokladá vytvorenie spoločného obranného fondu v roku 2018, ktorý do dvoch rokov zhromaždí kapitál vo výške 1,5 miliárd eur. Ide o zdroje, ktoré majú podporiť výskumné projekty v oblasti obrany a vojenský priemysel, vrátane podpory malých a stredných európskych podnikov aktívnych v odvetví obrany. Okrem toho projekt umožní jeho členom používať "taktické bojové skupiny", čiže prápory, ktoré by mali zasahovať v prípade vážnych kríz.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies