Toto si myslí Krajniak o daňovo-odvodovej reforme!

NETKY.SK • 5 Január 2022, 10:09 • 2 min
Toto si myslí Krajniak o daňovo-odvodovej reforme!

Bratislava – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak si myslí, že v debate medzi všetkými koaličnými partnermi o daňovo-odvodovej reforme z dielne ministra financií Igora Matoviča by sa dalo dospieť k dohode.

slovakia

left justify in out

Dohoda by mala byť taká, aby bola pre každého nejakým spôsobom prínosom. Minister považuje za cieľ daňovo-odvodovej reformy dosiahnuť čo najspravodlivejší a najjednoduchší daňový systém, ktorý by súčasne zohľadňoval priority, ktoré chce štát podporiť. Podotkol, že sa na reformu treba dívať ako na celok, najviac však pozitívne vyzdvihol podporu rodín s deťmi a nižšie zdaňovanie práce. „Práve preto, aby sa oplatilo pracovať aj tým, ktorí majú nižšie platy. Aby im ostalo čo najviac z toho, čo zarobia, a aby sme znížili odvody a dane pre týchto ľudí," komentoval minister.

 

img

 

Krajniak súhlasí aj s tým, aby sa férovo zadefinovalo, že pri zamestnancoch na tej istej pozícii a v tej istej firme nemá byť rozdiel v tom, koľko dostanú zaplatené v čistom. Či už ide o zamestnanca, dohodára alebo živnostníka.

 

Minister vníma aj isté nevýhody, ktoré by zmena legislatívy priniesla pre časť samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). „Vnímame požiadavku, aby každý, kto na nový daňový systém nabehne, bol čo najviac presvedčený o výhodách toho, akým spôsobom bude môcť z toho profitovať. Ale nejaká spravodlivosť tam zachovaná byť musí," vyjadril sa minister.

 

Podľa Krajniaka by malo byť cieľom zavedenia zmien dostať na palubu daňovej lode čo najviac ľudí. „Aby videli, aké konkrétne prínosy budú mať z toho oni. Ak sú niektoré otázky, ktoré sú ešte sporné, to si rozdebatujme," skonštatoval minister s tým, že ideálne by bolo brať ohľad aj na ekonomicky aktívnych ľudí, ktorí živnosť vnímajú ako svoje presvedčenie a nechcú byť v pracovnom pomere. „Tak im umožnime, aby to pre nich bolo výhodné," uzavrel minister.

 

img

 

Na otázku, ako vníma niektoré podmienky, ktoré Matovič kládol napríklad smerom k reštauráciám (povinné servírovanie krčahu vody ku každému jedlu) Krajniak odpovedal, že je to vec, ktorá sa určite dá dodiskutovať a reforma na tom nestojí ani nepadá. „Veď ak súčasťou daňovej reformy má byť zníženie DPH pre gastroslužby, tak sa z toho odrazme a nájdime riešenie, ako to zrealizovať. A nie kvôli nejakému krčahu vody to nezrealizovať," dodal minister.

 

Prečítajte si: Na Slovensku zriadia register potravín pre potravinový semafor

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies