Turecko stiahlo svojich vojakov z cvičenia NATO kvôli incidentu s Atatürkom

NETKY.SK • 17 November 2017, 15:25 • 2 min
Turecko stiahlo svojich vojakov z cvičenia NATO kvôli incidentu s Atatürkom

ANKARA - Turecko stiahlo 40 svojich vojakov z cvičenia NATO v Nórsku. Ako dôvod uviedlo, že portrét zakladateľa moderného tureckého štátu Mustafu Kemala Atatürka a meno súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana boli počas cvičenia na "zozname nepriateľov". Informovala o tom turecká televízia Habertürk.

slovakia

left justify in out

Erdogan podľa televízie spresnil, že turecké vedenie sa po tomto incidente rozhodlo svojich vojakov z manévrov stiahnuť.

 

Erdogan dodal, že generálny štáb tureckej armády od neho dostal rozkaz stiahnuť tureckých vojakov z Nórska, aj keby jeho a Atatürkovo meno zo zoznamu vyškrtli. "Nariadil som vojakov okamžite stiahnuť, pretože aliancia taká byť nemôže," spresnil Erdogan.

 

NATO podľa agentúry AP nebolo bezprostredne schopné poskytnúť žiadne informácie o údajnom incidente.

 

Nórsko bolo do piatku dejiskom veliteľsko-štábneho cvičenia, na ktorom sa zúčastňovali pozemné jednotky, ako aj odborníci na správu informačných systémov.

 

Erdoganovo vyhlásenie sa objavilo v čase napätia vo vzťahoch medzi Tureckom a jeho kľúčovými spojencami v rámci NATO, najmä USA a Nemeckom. Turecko sa naopak v poslednom čase výrazne zblížilo s Ruskom, s ktorým spolupracuje aj v rámci snáh o riešenie krízy v Sýrii. V septembri Turecko podpísalo s Ruskom významnú zmluvu o nákupe ruského protiraketového systému S-400, čím vyvolalo ďalšie znepokojenie u svojich západných partnerov. Systémy S-400 totiž nie sú kompatibilné s vojenskou technikou NATO.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies