Trump: USA sa nemusia nevyhnutne držať politiky "jednej Číny"

NETKY.SK • 12 December 2016, 07:46 • 2 min
Trump: USA sa nemusia nevyhnutne držať politiky "jednej Číny"

WASHINGTON - Novozvolený americký prezident Donald Trump v nedeľu povedal, že Spojené štáty sa nemusia nevyhnutne pridržiavať politiky "jednej Číny". Po nedávnom telefonáte s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen tým zrejme znova rozhnevá Peking.

slovakia

left justify in out

Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plne chápe doterajší postoj USA v uznávaní politiky jednej Číny. "Ale neviem, prečo musíme byť viazaní politikou jednej Číny, pokiaľ neuzavrieme s Čínou dohodu týkajúcu sa iných vecí vrátane obchodu," vyhlásil.

 

Trumpovo rozhodnutie prijať začiatkom decembra telefonát od taiwanskej prezidentky vyvolalo chladné reakcie i oficiálny protest z Pekingu. Išlo o prvý rozhovor amerického novozvoleného alebo úradujúceho prezidenta s najvyšším predstaviteľom Taiwanu, odkedy Washington v roku 1979 prerušil diplomatické styky s Tchaj-pejom.

 

V nedeľu Trump tiež povedal, že si neželá, aby mu Čína "rozkazovala", a zopakoval, že telefonát s Cchaj Jing-wen bol veľmi krátky a cieľom taiwanskej líderky bolo len zagratulovať mu k víťazstvu v novembrových prezidentských voľbách.

 

"Prečo by nejaká iná krajina mala mať možnosť hovoriť, že nemôžem prijať hovor? Ak mám byť úprimný, myslím si, že by bolo veľmi nezdvorilé neprijať ho," uviedol Trump.

 

Znova sa okrem toho sťažoval, že Čína škodí Spojeným štátom devalváciou, zdaňovaním dovozu z USA a budovaním "mohutnej pevnosti" v Juhočínskom mori.

 

Dodal, že Čína "nám vôbec nepomáha" riešiť situáciu so Severnou Kóreou, aj keď "Čína by mohla tento problém vyriešiť".twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies