Slovenskí europoslanci odsúdili Uhríka za slová o Ukrajine

NETKY.SK • 9 Marec 2022, 10:24 • 2 min
Slovenskí europoslanci  odsúdili Uhríka za slová o Ukrajine

ŠTRASBURG - Dvanásť slovenských europoslancov zo štyroch politických frakcií v stredu podpísalo spoločný list, v ktorom odsudzujú vystúpenia poslanca Milana Uhríka (Republika) v pléne Európskeho parlamentu, ako aj sériu jeho dezinformačných statusov, ktoré šíri na sociálnych sieťach. Zo Štrasburgu informuje spravodajca TASR.

slovakia

left justify in out

„So znepokojením a hanbou sledujeme vyjadrenia slovenského europoslanca Milana Uhríka k ruskej agresii voči Ukrajine. V jeho vystúpeniach v pléne EP ale aj vo vyjadreniach na sociálnych sieťach opakovane hovorí o tom, že svet podlieha klamlivej propagande, ktorá zásobuje médiá dojemnými fotografiami z Ukrajiny. Obviňuje z tendenčnej a nepravdivej propagandy všetkých, ktorí informujú o hrôzach vojnového konfliktu na Ukrajine," uvádza sa v otvorenom liste.

 

 

Stojí v ňom aj to, že ak Uhrík šíri ničím nepodložené pochybnosti o vierohodnosti dôkazov o zverstvách Putinovej vojny a hovorí o klamlivej propagande Západu, robí tým hanbu nielen sebe, ale aj krajine, ktorú reprezentuje.

Signatári listu upozornili, že jeho vyjadrenia boli klasifikované ako dezinformácie a vo vojnovom konflikte sú bezpečnostným rizikom s nepredstaviteľnými následkami.

 

List iniciovala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), ktorá uviedla, že k tomu pristúpila po sérii dezinformačných Uhríkových statusov na sociálnych sieťach spochybňujúcich vojnové dianie na Ukrajine, o čom hovoril aj v pléne EP.

Uhríkove slová si v utorok vyslúžili ráznu reakciu eurokomisárky pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej. Tá pred europoslancami a v češtine, aby jej Uhrík dobre rozumel, upozornila, že Uhrík prirovnal k Orwellovi a že zakazovaním pôsobenia niektorých médií (Sputnik a Russia Today) v Európe sa zavádza cenzúra.

 

Dvanásti europoslanci vo vyhlásení odmietajú ruskú inváziu na Ukrajinu, vyjadrili vôľu pomôcť Ukrajine, snahu urobiť maximum pre integráciu ukrajinských utečencov na Slovensku a v plnom rozsahu sa dištancovali od vyhlásení a aktivít europoslanca Uhríka.

 

List podpísali: Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik z liberálnej frakcie Obnovme Európu, Monika Beňová a Robert Hajšel zo skupiny socialistov a demokratov (S&D), Vladimír Bilčík, Miriam Lexmann, Peter Pollák a Ivan Štefanec za Európsku ľudovú stranu (EPP), Eugen Jurzyca z frakcie konzervatívcov a reformistov (ECR) a Miroslav Radačovský zo skupiny Nezaradených.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies