Trojskokan Vaľukevič do finále hneď prvým pokusom

NETKY.SK • 28 Júl 2010, 07:22 • 2 min
Trojskokan Vaľukevič do finále hneď prvým pokusom

Trojskokan Vaľukevič do finále hneď prvým pokusom

slovakia

left justify in out

Večerný program úvodného dňa na ME atlétov v Barcelone bol v znamení dvoch finálových disciplín, gule žien a behu na 10.000 mužov. Do kvalifikačných bojov zasiahli ďalší slovenskí atléti, výškar Peter Horák, Lucia Klocová v rozbehoch na 800 m a trojskokan Dmitrij Vaľukevič. Ako prvá ohlásila splnenú úlohu Lucia Klocová, z rozbehov na 800 m postúpila do piatkového finále (21.50), síce len s časom, no prvýkrát vo svojej kariére na vrcholnom seniorskom podujatí.
      Ťažkú úlohu mala Lucia Klocová, z rozbehov na 800 m sa postupovalo priamo do finále na základe kľúča dve plus dve s časmi a Klocová v druhom čelila trom v tejto sezóne rýchlejším, Britke Meadowsovej, Ukrajinke Krevsunovej a Ruske Kľukovej. Klocová sa po štarte k mantinelu zaradila ako štvrtá, do záverečného okruhu vbiehala piata a v cieľovej rovinke, keď predstihla Ukrajinku Krevsunovú, finišovala na 4. mieste s nádejou, že sezónnym maximom 1:59,31 postúpi do finále. V jej rozbehu bola najrýchlejšia Ruska Kľuková 1:58,89 pred Britkou Meadowsovou 1:58,90 a Španielkou Martinezovou 1:59,12. V prvom rozbehu sa bežalo pomalšie, a tak Klocová v cieli s napätím čakala, či sa zmestí do finálovej osmičky. Nakoniec sa aj dočkala, jej rozbeh bol najrýchlejší, a v piatok o 21.50 pobeží svoje prvé veľké finále v kariére. Čakala naň neuveriteľne dlho, keď stropom sa jej na dvoch OH, štyroch MS a aj pred štyrmi rokmi na ME v Göteborgu stalo semifinále. Vo finále bude mať za súperky z prvého rozbehu najlepšie Rusku Mariju Savinovovú 1:59,71, Holanďanku Yvonne Hakovú 2:00,35, zo svojho druhého Rusku Svetlanu Kľukovú 1:58,89, Britku Jennifer Meadowsovú 1:58,90, Španielku Mayte Martinezovú 1:59,12 a z tretieho Jemmu Simpsonovú 1:59,18 a Češku Lenku Masnú 1:59,71.
      Výškar Peter Horák sa pokúsil zvládnuť kvalifikáciu tak, aby sa konečne prebojoval, rovnako ako chvíľu pred ním Lucia Klocová do veľkého finále. Dovedna 27 štartujúcich sa rozdelilo na dve skupiny, Horák nástúpil v 'áčku', limit na finále 228 cm bol kvalitnejší o tri cm ako jeho sezónne maximum. Kvalifikáciu začal skoro, už na 210 cm, na 1. pokus zdolal aj 215, 219 i 223 cm ako prvý zo všetkých. Na ďalšej postupovej výške 226, ktorá bola o jeden cm kvalitnejšia ako Horákove sezónne maximum, sa už rozhodovalo o finalistoch. Žiaľ, Peter Horák, keď mal zabrať, tak opäť nezabral a 226 cm nepokoril, čo mu však nezabránilo splniť si jeden veľký cieľ - postúpiť do finále. Na 226 cm boli úspešní len deviati, a tak stačilo na finále aj 223 cm. Zdolalo ich síce až šesť skokanov, no Peter Horák vďaka predchádzajúcej čistej sérii vo finále ako 10-ty v poradí vo štvrtok o 18.30 nebude chýbať.
      Úspešný večer na Olympijskom štadióne zavŕšil pre slovenskú výpravu trojskokan Dmitrij Vaľukevič. V kvalifikačnej B-skupine hneď v 1. sérii dopadol na 16,78 a keďže limit na finále bol 16,75, mohol sa pobrať do šatne s vedomím, že o medaily si zaskáče vo štvrtok o 19.40. Vaľukevičovi doprial aj vietor, oprel sa mu do chrbta silou 3 m/s.    
      V rozbehoch na 100 m sa začala odvíjať kapitola jedného z najzaujímavejších duelov o šprintérskeho kráľa medzi mladým Francúzom Christophom Lemaitrom a Britom Dwainom Chambersom. Lemaitre v tomto roku ako prvý beloch v histórii zvládol stovku pod 10 sekúnd a pre Brita sa odrazu zrodila vážna konkurencia. Oobaja úsporne vyhrali svoje rozbehy, štíhly Lemaitre za 10,19, svalnatý Chambers za 10,21, a naznačili, že medzi seba len ťažko niekoho pustia.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies