Erik Tomáš vyhlásil boj proti nezamestnanosti

NETKY.SK • 8 Júl 2024, 11:26 • 2 min
Erik Tomáš vyhlásil boj proti nezamestnanosti

BRATISLAVA - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš pred pár dňami vyhlásil boj proti nezamestnanosti, respektíve tým, ktorí podľa jeho slov radšej zostanú doma a poberajú dávky. Od začiatku svojho pôsobenia na ministerstve práce sa snaží spúšťať nové pracovné programy pre nezamestnaných, ktorí si hľadajú prácu.

slovakia

left justify in out

Aj napriek historicky najnižšej nezamestnanosti máme 165-tisíc nepracujúcich. Voľných pracovných miest je takmer 90-tisíc, na Slovensku pracuje 105-tisíc cudzincov, z toho 75-tisíc cudzincov z takzvane tretích krajín, vyhlásil Tomáš v nedeľnej diskusnej relácií televízie TA3.

Myslí si, že musíme vytvoriť novú paletu pracovných povolaní pre nízkokvalifikovaných ľudí. Už dnes podľa Tomáša funguje princíp odpracovania verejnoprospešných prác, inak môže človek prísť o dávky v hmotnej núdzi.

Vzťahuje sa to ale na ľudí, ktorí sú zdraví a ich rodina nie je v ťažkej životnej situácii. Pri aktivačných prácach si podľa ministra človek nevytvorí reálne pracovné návyky, preto chce ponúkať reálne pracovné ponuky zodpovedajúce pracovným skúsenostiam dotyčného človeka. Tomáš dodal, že zvyšovaním minimálnej mzdy tlačia na rast platov ako takých. 

Minister sa vyjadril aj k sporu s SNS. Národniari údajne tvrdia, že Tomášove opatrenia stoja štát stámilióny eur. "Absolútne trvám na svojom pôvodnom vyjadrení, že aký má koalícia zmysel, pokiaľ neplní svoje programové vyhlásenie vlády," povedal Tomáš.

Pre Hlas je vyššia minimálna mzda rovnako principiálna ako trináste dôchodky. Špekulácie o Programovom vyhlásení považuje za zahrávanie sa s dôverou občanov. Myslí si, že ani Dankovi by sa nepáčilo, keby si dal Hlas verejné podmienky k ich zákonom.

Podľa neho sa malo o tom hovoriť za zatvorenými dverami. Hlas volil Tibora Gašpara na post podpredsedu parlamentu. Rovnako tak chcú, aby bol Richard Raši zvolený na post predsedu parlamentu. "Každá koalícia má zmysel, pokiaľ sa drží koaličných dohôd a Programového vyhlásenia vlády," povedal Tomáš s tým, že majú zodpovednosť za voličov a občanov Slovenska.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: TA3, Foto: openiazoch.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies