Tisíce Čechov demonštrovali proti prezidentovi Milošovi Zemanovi

NETKY.SK • 30 Apríl 2021, 09:46 • 2 min
Tisíce Čechov demonštrovali proti prezidentovi Milošovi Zemanovi

PRAHA - Tisíce Čechov sa zhromaždili vo štvrtok na demonštráciách proti prezidentovi Milošovi Zemanovi. Nesúhlasia s jeho názorom zastávajúcim sa Ruskej federácie.

slovakia

left justify in out

Demonštranti obviňovali Miloša Zemana z velezrady pre jeho postoj k podozreniam, že ruskí agenti sa podieľali na výbuchu v muničných skladoch v Česku v roku 2014. Protestujúci sa stretli na Václavskom námestí v Prahe. Ďalšie protesty boli v desiatkach malých a veľkých miest po celej Českej republike. Demonštranti vyzývali Senát českého parlamentu, aby Zemana obžaloval z velezrady. Senát už skôr uviedol, že o takomto kroku uvažuje.

 

img

 

„Za uplynulých osem rokov Zeman ukázal, že ho neradno podceňovať a že sa nesmieme spoliehať na slušnosť a ústavu. Nič také on neuznáva. Všetko, čo počas svojho mandátu urobil vo vzťahu k Rusku, má jednoznačné pomenovanie velezrada. Vládne nám zradca z Hradu,“ vyhlásil predseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll pre portál Mladá fronta DNES.

 

Prečítajte si: Česko vyhostí 18 ruských diplomatov, pretože sú dôstojníkmi tajných služieb


Polícia odhaduje, že na demonštráciách sa zišlo približne 10.000 ľudí s dvojmetrovými rozostupmi. Demonštrujúci ľudia mali so sebou vlajky Českej republiky i Európskej únie. Niektorí si priniesli aj transparenty s nápismi "Spolu patríme na Západ", "Zeman - vlastizradca" alebo "Nie sme Rusko, nie sme tovar".

 

„Požadujeme, aby prodemokratické strany odmietli všetky ponuky na akúkoľvek formu vládnej spolupráce s hnutím ANO, extrémistami z SPD a komunistami, či ich podporu,“ povedal predseda spolku Milion chvilek pro demokracii. Na túto demonštráciu však zareagoval i hovorca prezidenta Jiří Ovčáček. „Milion chvilek nenávisti opäť dokázal, že s pravdou a láskou nemá nič spoločné,“ napísal Ovčáček na sociálnej sieti.

 

Predstavitelia českej vlády 17. apríla oznámili, že majú dôkazy o účasti dvoch agentov ruskej vojenskej spravodajskej služby na výbuchoch v muničných skladoch, pri ktorých zomreli dvaja ľudia. Rusko to popiera. Zeman, ktorý je známy svojim proruskými názormi, po týždni mlčania v nedeľu povedal, že explózie mohla spôsobiť ľudská chyba a vyzval úrady, aby prešetrovali aj túto možnosť. Zeman vyhlásil, že neexistujú presvedčivé dôkazy a zapojení ruských agentov do výbuchov. Jeho slová široko citovali ruské médiá a úrady.

 

Súvisiaci článok: Zuzana Čaputová: Vyhostením troch ruských diplomatov vyjadrila Slovenská republika podporu Česku

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies