TECHNIKA Oficiálny koniec pre Internet Explorer! Microsoft ho už nebude ďalej podporovať

NETKY.SK • 18 Jún 2022, 16:00 • 2 min
TECHNIKA Oficiálny koniec pre Internet Explorer! Microsoft ho už nebude ďalej podporovať

Americká technologická spoločnosť Microsoft od 15.6. nebude podporovať svoj kedysi dominantný webový prehliadač Internet Explorer.

slovakia

left justify in out

Microsoft tento krok avizoval už minulý rok s tým, že užívateľom odporúča prejsť na svoj novší prehliadač Edge, ktorý bol uvedený v roku 2015, informuje tlačová agentúra AP.

 

 

„Microsoft Edge je nielen rýchlejší, bezpečnejší a modernejší ako Internet Explorer, ale dokáže riešiť aj kľúčový problém – kompatibilitu so staršími webovými stránkami a aplikáciami,“ uviedol Sean Lyndersay, generálny manažér divízie Microsoft Edge Enterprise v príspevku na blogu z vlaňajšieho mája.

 

 

Spoločnosť Microsoft sprístupnila prvú verziu prehliadača Internet Explorer v roku 1995 – v časoch, keď počiatočnému obdobiu „surfovania“ na internete dominoval Netscape Navigator.

 

 

Microsoft získal dominantné postavenie na trhu vďaka tomu, že predmetný softvér dodával ako súčasť svojho operačného systému Windows. Používatelia prehliadača sa však sťažovali na jeho pomalosť, poruchovosť a zraniteľnosť voči hackerským útokom.

 

Jeho podiel na trhu, ktorý krátko po prelome tisícročí predstavoval viac ako 90 percent, začal postupne klesať, keď ľudia začali prechádzať k atraktívnejším alternatívam. Tie prišli v podobe prehliadačov ako Mozilla Firefox alebo Google Chrome.

 

 

Microsoft tvrdí, že rozhodnutie ukončiť podporu pre Internet Explorer bolo do značnej miery spôsobené tým, že vývojári webových stránok mali menšiu šancu vytvoriť kompatibilné stránky s týmto webovým prehliadačom, píše denník The Guardian.

 

Spoločnosť ukončila podporu pre Internet Explorer v Teams v roku 2020 a oznámila plány na ukončenie podpory Internet Explorera 11 vo Windows 10 a Microsoft 365 v auguste 2020. Microsoft začal viac propagovať svoj nový prehliadača Edge, ktorý bol oficiálne spustený v roku 2015 a je postavený na open source Chromium od spoločnosti Google, informuje The Guardian.

 

Podľa analytickej spoločnosti StatCounter v súčasnosti na celosvetovom trhu dominuje Google Chrome s približne 65-percentným podielom. Nasledujú prehliadač Safari od spoločnosti Apple s 19 percentami a Edge so zhruba 4 percentami.

 

 

Možno vás zaujme: TECHNIKA Jedna nabíjačka pre všetky zariadenia? Port USB-C bude novou normou v EU!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies