Taliansko predlžuje platnosť sprísnených pandemických opatrení

NETKY.SK • 4 Máj 2021, 13:30 • 2 min
Taliansko predlžuje platnosť sprísnených pandemických opatrení

TALIANSKO - Taliansko z dôvodu nepriaznivej situácie pre pandémiu ochorenia COVID-19 predlžuje platnosť epidemických opatrení v krajine.

slovakia

left justify in out

Epidemické opatrenia v krajine po novom platia do soboty 15. mája. Pri vstupe do krajiny platí pre občanov krajín z kategórie C, kde patrí aj Slovensko, povinnosť predložiť negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu. Ten nesmie byť starší ako 48 hodín od odberu. Ďalším krokom je povinná päťdňová karanténa, po ktorej platí povinnosť podrobiť sa antigénovému alebo PCR testu. Výnimku z preukázania testu majú deti do dvoch rokov.

 

img

„Po príchode ďalej platí povinnosť registrácie na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria) a zároveň povinnosť zaslania negatívneho výsledku testu,“ upozorňuje rezort diplomacie. Dodáva aj upozornenie, že pravidlá pre cestujúcich na Sardíniu či Sicíliu sa môžu mierne líšiť.

 

Prečítajte si tiež: V Čechách sa pandemická situácia postupne zlepšuje, vláda pokračuje v uvoľňovaní opatrení

Taliansko je momentálne rozdelené na zóny, v ktorých platia rozdielne obmedzenia. Presun je povolený len medzi žltými regiónmi, pohyby medzi oranžovými a červenými regiónmi je možný len s tzv. zeleným pasom. Platí to aj pre cudzincov. „Zelený pas umožňuje presun medzi regiónmi rôznych farieb a rizík. Dotýka sa osôb, ktoré boli zaočkované (obidve dávky, ale len vakcínou uznanou v EÚ) alebo prekonali a vyliečili sa z COVID-19 (platnosť potvrdenia je 6 mesiacov), resp. osoby, ktoré sa preukážu antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín. Potvrdenia môžu byť písomné alebo elektronické,“ uvádza rezort diplomacie.

Núdzový stav v Taliansku bol predĺžený do 31. júla, pohyb osôb je obmedzený od 22:00 do 5:00 ráno, výnimkou je odôvodnený presun z bezpečnostných, pracovných alebo zdravotných dôvodov, ktoré je nutné doložiť čestným prehlásením. Naďalej platí povinnosť nosenia rúšok v exteriéroch a interiéroch a povinné rozostupy medzi osobami.

 

Mohlo by vás zaujímať: Starý muž Mauro Morandi opustí ostrovček pri Sardínii, na ktorom žil sám 32 rokovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies