Taliansko hľadá spôsoby, ako znížiť spotrebu energií

NETKY.SK • 12 Júl 2022, 11:06 • 2 min
Taliansko hľadá spôsoby, ako znížiť spotrebu energií

RÍM – Taliansko hľadá spôsoby, ako znížiť spotrebu energií po redukcii dodávok plynu z Ruska.

slovakia

left justify in out

Objavili sa už návrhy, aby obyvatelia v zime pritiahli kúrenie a trávili menej času v sprche po tom, ako energetická skupina Eni v pondelok (11. 7.) oznámila, že jej Gazprom opäť zredukoval dodávky, tentoraz o tretinu v porovnaní s priemernými objemami za uplynulých pár dní. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

 

     

V pondelok sa začala plánovaná 10-dňová údržba plynovodu Nord Stream 1, ktorý prepravuje plyn z Ruska do Nemecka. Európa má však obavy, že sa jeho odstávka predĺži, čo ešte prehĺbi krízu dodávok na kontinente. Taliansko sa po februárovej invázii ruskej armády na Ukrajinu snaží znížiť svoju závislosť od dodávok plynu z Ruska a vybudovať si včas zásoby na zimu.

 

 

     

Uviedol tiež, že Rím pracuje na verejnej informačnej kampani, ktorej cieľom je presvedčiť Talianov, aby spotrebovávali menej elektriny a plynu, a chránili aj vodu počas súčasného letného sucha. „Ak by sme dokázali znížiť priemernú teplotu o 1 stupeň Celzia alebo skrátiť čas vykurovania o jednu hodinu, ušetrili by sme 1,5 alebo 2 miliardy metrov kubických (m3) plynu ročne,“ upozornil Cingolani.

 

      

ENEA, verejná agentúra zodpovedná za rozvoj environmentálne udržateľnej energie, predložila súbor návrhov, ktoré by mohli pomôcť Taliansku ušetriť 2,7 miliardy m3 plynu. Opatrenia zahŕňajú aj skrátenie času v sprche. Ruský plynárenský gigant Gazprom v pondelok oznámil, že dodá Taliansku približne 21 miliónov m3 plynu, namiesto asi 32 miliónov m3 v predchádzajúcich dňoch. Taliansko má v súčasnosti naplnené zásobníky na približne 64 % kapacity, informoval Stefano Venier, šéf prevádzkovateľa plynárenskej siete Snam.

 

Možno vás zaujme: Labouristi v utorok navrhnú hlasovanie o dôvere Johnsonovej vládetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies