AKTUALIZÁCIA: Takto dopadli kšefy s Orbánom! Eduard Heger deklaroval pokračovanie vzájomnej spolupráce

NETKY.SK • 12 Október 2021, 11:48 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Takto dopadli kšefy s Orbánom! Eduard Heger deklaroval pokračovanie vzájomnej spolupráce

Maďarská vláda zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách.Korčok toto rozhodnutie berie na vedomie a považuje to za dôkaz nevyhnutnosti vzájomných konzultácií a intenzívneho dialógu. Eduard Heger je rád, že vláda Maďarska zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách. Je to podľa neho dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov. Boris Kollár poďakoval Korčokovi, Szijjártóvi aj Orbánovi.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 12.10. 15:23

Boris Kollár ocenil aktívny prístup ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka pri rokovaniach s maďarskou stranou v súvislosti so zrušeným uznesením tamojšej vlády o nákupe slovenskej pôdy. Zrušenie uznesenia Kollár víta. 

 

img

 

"Oceňujem, že si uvedomil vážnosť situácie a tento problém začal okamžite riešiť,“ uviedol Kollár v súvislosti s Korčokom. Podľa slov predsedu parlamentu sú akékoľvek snahy o cielené nákupy pôdy či nehnuteľností na Slovensku zo strany iných štátov neprijateľné a treba sa voči takýmto tendenciám rázne ohradiť.

 

Kollár rovnako ocenil prácu diplomatov na oboch stranách. Poďakoval sa tiež maďarskému ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártóvi a tamojšiemu premiérovi Viktorovi Orbánovi, že spomínané uznesenie na rokovaní vlády stiahol. Kollár podčiarkol, že konštruktívny dialóg je správnou cestou k udržiavaniu našich priateľských bilaterálnych vzťahov.

 

Aktualizácia 12.10. 13:55

Podľa Hegera maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi záleží na vzájomných vzťahoch. "Som rád, že pristúpil k takémuto kroku. Je to dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov, na ktorých záleží aj nám. A v tomto duchu budeme pokračovať aj vo vzájomnej spolupráci," skonštatoval slovenský premiér.

 

img

 

Heger podľa svojich slov na pondelkovom 11. 10. rokovaní s Orbánom "veľmi otvorene" komunikoval naše výhrady s pripravovanou legislatívou Maďarska v súvislosti s nákupom pozemkov v okolitých krajinách. "Dnes ráno, keď som prišiel na stretnutie V4, mi premiér Viktor Orbán oznámil, že ustupuje od tejto legislatívy aj na základe nášho včerajšieho rozhovoru," doplnil Heger.

 

Pôvodná správa

"Pred malou chvíľou ma informoval môj maďarský kolega Péter Szijjártó, že vláda Maďarskej republiky sa rozhodla na podnet slovenskej strany zrušiť uznesenie o nákupe pôdy v susedných krajinách. O toto som žiadal minulý týždeň počas rokovaní môjho maďarského kolegu a potvrdzujem, že včera sa o tom intenzívne rokovalo aj na úrovni premiérov a maďarský premiér Viktor Orbán dnes zaslal list predsedovi vlády SR Eduardovi Hegerovi, ktorého informoval o tomto rozhodnutí," uviedol Korčok.

 

img

 

Prečítajte si: Robert Fico: Orbán sa správa ako dravec, ktorý zavetril starú krívajúcu laň!

 

Minister verí, že v dohľadnom čase dostanú odpovede od maďarského ministra zahraničných vecí a obchodu aj na ostatné otázky týkajúce sa nákupu nehnuteľností alebo programov maďarskej vlády, ktoré realizuje na Slovensku v oblasti školstva a podpory podnikateľov. "Vítam to z toho pohľadu, že viaceré veci sa vyjasňujú, a zároveň potvrdzujem záujem o to, aby sme konštruktívne hovorili aj o ďalších veciach v našich vzťahoch, ktoré sa nás týkajú," zdôraznil.

 

img

 

Kabinet maďarského predsedu vlády Viktora Orbána avizoval pred prá dňami ambiciózne plány na nákup poľnohospodárskej pôdy v okolitých krajinách strednej a východnej Európy, teda aj na Slovensku

 

V uznesení vlády k tejto problematike sa uvádzalo, že nákup by sa mal uskutočňovať prostredníctvom novovytvoreného kapitálového fondu ornej pôdy, ktorým sa majú vytvoriť základy expanzie maďarských podnikov do cudziny. Maďari chceli do fondu investovať až 400-miliónov eur, ktoré by mohli následne čerpať poľnohospodári z opačnej strany Dunaja a dôležitú komoditu za hranicami obhospodarovať.

 

img

 

Voči tomuto "obchodu" sa výrazne ohradil Robert Fico, ktorý poukázal na to, že jeho vláda ochránila Slovensko už v minulost pred predajom slovenskej pitnej vody či pozemkov do zahraničia. "Orbán sa správa ako dravec, ktorý zavetril starú krívajúcu laň,“ povedal Fico. "Voda, pôda a lesy je niečo, čo je viac hodnotné ako zlato a diamanty.“  

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona