Takmer polovicu Slovákov znepokojuje inflácia, najviac to cítiť pri cenách potravín

NETKY.SK • 8 August 2023, 17:00 • 2 min
Takmer polovicu Slovákov znepokojuje inflácia, najviac to cítiť pri cenách potravín

Bratislava-Po pandémii nás trápia vysoké ceny aj dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti

slovakia

left justify in out

Po tom, čo skončila pandémia sme sa vrhli opäť do "víru života". Ubolení a vrúcni Slováci sa pomaličky vybrali na cesty a poskromne i na kávičky do podnikov. Ani sme sa nestihli spamätať a prišla ekonomická kríza, ktorá zasiahla takmer každého obyvateľa našej krajiny. Vyššie ceny pociťujeme pri platbách v obchodoch aj za služby. Niet oblasti, ktorá by infláciou netrpela. Najviac to vidieť pri nákupoch v potravinách. Slovákov trápi aj kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti a možnosť vojenského konfliktu.

 

V najvyššej miere znepokojuje Slovákov inflácia 45 % a zo s ňou spojených sociálnych nerovností má obavy 38 % slovenskej populácie. Slováci najintenzívnejšie pociťujú rast cien potravín a nealkoholických nápojov. Vyplýva to z prieskumu zameraného na spotrebné nálady obyvateľov, ktorý realizovala agentúra Ipsos.

Slováci menej uvažujú v šetrení v oblastiach alkoholických nápojov a tabaku a voľného času ako pred troma mesiacmi. V oblasti zdražovania sa však najvýraznejšie oproti minulému roku podľa 61 % respondentov zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Zvýšenie cien oproti minulému roku v oblasti stravovania a ubytovania vníma 45 % Slovákov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom 43 % opýtaných tiež pociťuje zdražovanie v oblasti bývania, energiách či palivách. Najmenej Slovákov, a to 23 %, pociťuje vyššie ceny než pred rokom vo sfére vzdelávania. Kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti znepokojuje 33 % slovenskej populácie a vojenského konfliktu sa obáva 31 % z nich.

 

Miera inflácie začala klesať v druhom štvrťroku, v súčasnosti je na úrovni 10,8 %, čo je najlepší výsledok od marca. Klesajúca miera inflácie v súvislosti s letným obdobím môžu podľa Ipsosu prispievať k ekonomickému optimizmu. Slováci totiž vnímajú súčasnú ekonomickú situáciu a tiež očakávania budúceho ekonomického vývoja pozitívnejšie ako pred troma mesiacmi. Slovenskí spotrebitelia vnímajú priaznivejšie aj finančnú situáciu domácností. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies