Sýrski utečenci majú v Libanone problém s registráciou svojich novorodených detí

NETKY.SK • 19 December 2014, 11:03 • 2 min
Sýrski utečenci majú v Libanone problém s registráciou svojich novorodených detí

BEJRÚT - Detský fond OSN (UNICEF) upozornil na status sýrskych detí, ktoré sa narodili v utečeneckých táboroch a v prijímajúcej krajine nie sú úradne zaregistrované. Táto situácia ich vystavuje riziku života bez štátneho občianstva a bez základných práv. Len v Libanone je takýchto detí približne 30.000, informovala dnes agentúra AP.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Isabella Castrogiovanniová, ktorá je odborníčkou UNICEF na ochranu detí, uviedla, že tento problém sa okrem Libanonu v menšej miere týka aj ďalších krajín Blízkeho východu, kam sa pred občianskou vojnou v Sýrii uchýlilo vyše 3,3 milióna sýrskych utečencov.
      

Bez dokladov potvrdzujúcich štátnu príslušnosť, národnosť, či samotný fakt narodenia, sú takmer nemožné bežné činnosti, ako zápis do školy a školská dochádzka, hľadanie zamestnania či uzavretie sobáša. Ak človek nemá ako preukázať svoju štátnu príslušnosť, nezíska ani žiadne ďalšie doklady, nemôže legálne prekročiť hranice a nemôže využívať ani žiadne ďalšie základné práva, aké majú ostatní občania danej krajiny, upozornila Castrogiovanniová. Dodala, že tento stav má pre život utečencov závažné dôsledky.
      

Práve preto OSN v novembri spustila rozsiahlu kampaň, ktorou sa chce pokúsiť do desiatich rokov skoncovať so situáciou, keď na svete žije asi desať miliónov ľudí bez štátnej príslušnosti. Občianska vojna v Sýrii je pritom jedným z hlavných problémov, ktorými sa UNICEF momentálne zaoberá. Podľa odhadov OSN väčšina detí, ktoré sa narodili sýrskym matkám v utečeneckých táboroch, je úradne nezaregistrovaných. 
      

OSN to vysvetľuje náročnosťou celej procedúry, ktorá si vyžaduje niekoľko návštev rôznych úradov, peniaze na administratívne poplatky a predloženie dokladov totožnosti rodičov, ktoré často chýbajú, keďže mnohí utečenci opustili svoje domovy buď narýchlo, alebo boli ich príbytky úplne zničené. Novorodenec, napríklad v Libanone, nemôže byť zapísaný do matriky bez predloženia sobášneho listu rodičov.
      

Tí sýrski rodičia, ktorí už zapísali svoje detí do matrík, sa v prípade Libanonu sťažujú na zložitosť procedúry, keď s lekárskym potvrdením o narodení dieťaťa a svojimi dokladmi totožnosti musia ísť na miestnu matriku, kde ich dieťa za menší poplatok zapíšu. Samotný rodný list im vydá iný miestny úrad. Dieťa treba ešte dať zaregistrovať na okresnom úrade, pričom všade sa vyžadujú poplatky i cestovanie, čo si nie každá utečenecká rodina môže dovoliť.
      

Sýrski rodičia, ak sa zosobášili už ako utečenci v Libanone bez požadovaných dokladov, majú pri registrácii novorodenca ešte väčšie problémy. Ak sa navyše dieťa narodilo bez toho, aby pri pôrode bola autorizovaná pôrodná asistentka alebo lekár, ktorí vydávajú osvedčenie o narodení dieťa, je prakticky nemožné a aj zbytočné začať vybavovať vystavenie rodného listu novorodencovi, uviedla AP. 
      

Jocelyn Knightová, koordinátorka Medzinárodného záchranného výboru (IRC) v Bejrúte, priznala, že práve komplikovaný administratívny postup v Libanone mnohých rodičov od registrácie dieťaťa odrádza a "mnohí ani nevedia, ako vlastne majú postupovať". 
      

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a mimovládne organizácie sa v komunite sýrskych utečencov na Blízkom východe snažia zvýšiť povedomie o nutnosti zaregistrovať svoje deti na úradoch prijímajúcej krajiny. 
      

V porovnaní s Libanonom je situácia v Jordánsku omnoho lepšia - zaregistrovaných tam je 70 percent sýrskych detí. Castrogiovanniová konštatovala, že za posledného pol roka sa aj pomery v Libanone zlepšili. Upozornila na potenciálne problémy pri návrate sýrskych rodín s nezaregistrovanými deťmi späť do vlasti, keď to už tamojšia situácia dovolí. "Bez akýchkoľvek dokladov to budú len akísi duchovia," zdôraznila.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies