Symbolom Vianoc je vyzdobený stromček, pre katolíkov sú to najmä betlehemy

NETKY.SK • 21 December 2011, 06:37 • 2 min
Symbolom Vianoc je vyzdobený stromček, pre katolíkov sú to najmä betlehemy

Symbolom Vianoc je vyzdobený stromček, pre katolíkov sú to najmä betlehemy

slovakia

left justify in out

img

Tradičnou súčasťou Vianoc na Slovensku je, tak ako v mnohých iných krajinách, vyzdobený a vysvietený vianočný stromček v domácnostiach, v kostoloch i na verejných priestranstvách.

Kým v minulosti sa na stromčeky v rodinách dávali viac orechy, jablká či doma vyrobené sladkosti, dnes sú to najmä sklenené gule a iné ozdoby. Nechýbajú ani rôzne čokoládové figúrky, najmä v domácnostiach, kde majú malé deti. Na Slovensku sa používajú aj ozdoby z prírodných materiálov - slamy, kukuričného šúpolia, z textilu, napríklad z čipky, ako aj z dreva.

Pre katolíckych veriacich sú významným symbolom vianočných sviatkov scény betlehema s jasličkami, postavami Svätej rodiny, troch mudrcov, ktorí priniesli Ježiškovi dary, ďalej anjelmi, pastiermi, ovcami a inými zvieratami. V domácnostiach sa používajú menšie betlehemy z papiera, dreva, sadry, skla a iných materiálov, na verejných priestranstvách v obciach i mestách bývajú väčších rozmerov. V poslednom čase v mnohých mestách pripravujú "živé betlehemy", ktoré umocňujú atmosféru Vianoc.

Betlehemy z rôznych materiálov nechýbajú v katolíckych kostoloch. Na mnohých miestach sa pri nich na sviatok Božieho narodenia (25. decembra) alebo na sv. Štefana (26. decembra) popoludní konajú jasličkové pobožnosti pre deti.

Za pôvodcu betlehemskej tradície sa považuje sv. František z Assisi, ktorý, postavil prvý betlehem v roku 1223 v talianskom Greccio. Jasličky a betlehemy ako symbol Vianoc sa neskôr rozšírili v Španielsku, južnom Nemecku a v ďalších častiach Európy. Táto tradícia sa rýchlo rozšírila najmä po roku 1600.

Kresťanskú symboliku stále zeleného stromu so sviečkami a červenými jablkami alebo guľami možno interpretovať rôzne. Zeleň bola už v predkresťanskej dobe znamením nádeje na nový život uprostred zimy a kresťanstvo túto symboliku preberá. Vianočný stromček sa však stavia aj na počesť príchodu Spasiteľa, ktorého so zelenými ratolesťami vítali v Jeruzaleme. Červené jabĺčka alebo gule zase symbolizujú biblický strom života, z ktorého jedli Adam a Eva, hoci to mali zakázané. Sviečky na stromčeku sú symbolom viery v Ježiša Krista ako Svetla sveta.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies