Svetové ceny potravín sa zvýšili

NETKY.SK • 4 Apríl 2019, 17:38 • 2 min
Svetové ceny potravín sa zvýšili

RÍM - Svetové ceny potravín sa v marci zvýšili, rast bol však v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom minimálny. Zvýšenie cien mliečnych produktov totiž vykompenzoval pokles cien obilnín, oleja a cukru. Uviedla to vo štvrtok Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

slovakia

left justify in out

Index cien potravín FAO, ktorý sleduje zmeny cien v rámci potravinového koša zahrnujúceho obilniny, olejniny, mäso, cukor a mliečne výrobky, dosiahol minulý mesiac 167 bodov. Vo februári predstavoval 166,8 bodu. Aj keď index mierne vzrástol, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bol o 3,6 % nižší.

 

Výrazne rástli ceny mliečnych výrobkov. Príslušný čiastkový index vzrástol v marci medzimesačne o 6,2 %, pričom ho potiahol rastúci dopyt po masle, sušenom plnotučnom mlieku a syroch. Zvýšil sa aj index cien mäsa, a to o 0,4 %.

 

Naopak, čiastkový index cien rastlinných olejov klesol medzimesačne o 4,4 %, čiastočne pre zníženie dopytu po palmovom oleji. Index cien cukru klesol o 2,1 % a index cien obilnín o 2,2 %.

 

 

FAO okrem toho zvýšila svoju prognózu produkcie obilnín v roku 2018. Najnovšie stanovila objem produkcie na 2,655 miliardy ton, zatiaľ čo pred mesiacom ju uvádzala na úrovni 2,609 miliardy ton.

 

Okrem toho potvrdila odhad celosvetovej produkcie pšenice v roku 2019 na úrovni, ktorú uviedla v rámci predchádzajúcej prognózy.

 

Tú zverejnila začiatkom marca, pričom vtedy stanovila produkciu pšenice v roku 2019 na úrovni 757 miliónov ton. V prípade, že sa odhad potvrdí, bude to znamenať rast produkcie pšenice oproti roku 2018 o 4 %. Stále však nedosiahne rekord, ktorý svetová produkcia pšenice zaznamenala v roku 2017.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies