Svetová verejnosť si dnes pripomína Deň Zeme

NETKY.SK • 22 Apríl 2022, 09:45 • 2 min
Svetová verejnosť si dnes pripomína Deň Zeme

WASHINGTON/BRATISLAVA – Úsilím oficiálnych kampaní a projektov medzinárodného Dňa Zeme je zvýšiť environmentálnu gramotnosť a spojiť podobne zmýšľajúcich ľudí alebo skupiny s cieľom riešiť také problémy, ako sú napríklad odlesňovanie, strata biodiverzity či klimatická kríza. Tento deň venovaný našej planéte upriamuje pozornosť na životné prostredie a podporuje ochranu a udržateľnosť prírody.

slovakia

left justify in out

Verejnosť si ho pripomína každoročne 22. apríla. Milióny ľudí vyšli 22. apríla 1970 do ulíc amerických miest a zúčastnili sa na masových protestoch, aby vyjadrili nesúhlas s ekologickými hrozbami, ktorým sa po legislatívnej stránke venovala len veľmi malá pozornosť. Tejto aktivite však predchádzal nápad senátora Gaylorda Nelsona z Wisconsinu. Znepokojený rastúcou mierou nekontrolovaného ničenia životného prostredia navrhol v roku 1969 sériu „výučbových akcií“ na univerzitných kampusoch v USA s cieľom zvýšiť povedomie o environmentálnych hrozbách. Nelson povzbudzoval študentov, aby vypracovali projekty zamerané na ochranu životného prostredia.

 

img

 

Študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii prvý raz zorganizovali Deň Zeme v roku 1970 formou protestného happeningu. Koordinátorom podujatia bol Denis Hayes. Projekt sa napokon vďaka 85-člennému národnému štábu, ktorý propagoval podujatia po celej krajine, rozšíril aj mimo školských lavíc.

 

Deň Zeme inšpiroval 20 miliónov Američanov – v tom čase desať percent z celkového množstva obyvateľov Spojených štátov – k tomu, aby vyšli do ulíc, parkov a sál protestovať proti dôsledkom priemyselného rozvoja, ktorý má vplyv na ľudské zdravie. Demonštrácie pri príležitosti Dňa Zeme zanechali nezmazateľnú stopu v politike USA. Koncom roka 1970 vznikla americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (US Environmental Protection Agency) a bol prijatý celý rad environmentálnych zákonov.

 

img

 

Deň Zeme prekročil hranice USA v roku 1990. Približne 200 miliónov ľudí zo 141 krajín sa v tom roku zapojilo do úsilia o zvýšenie recyklácie na celom svete a pripravilo pôdu pre Summit Zeme pod záštitou Organizácie Spojených národov v brazílskom Riu de Janeiro v roku 1992. Vtedajší americký prezident Bill Clinton senátorovi Nelsonovi v roku 1995 udelil za jeho úlohu zakladateľa Dňa Zeme najvyššie vyznamenanie udeľované civilným osobám v Spojených štátoch, Prezidentskú medailu slobody.

 

img

 

V súčasnosti sa k dátumu 22. apríla približne jedna miliarda ľudí vo viac ako 190 krajinách zapája do aktivít na zvýšenie povedomia o klimatickej kríze a snaží sa dávať podnety zamerané na zmenu správania v záujme ochrany prírody. Účasť na Dni Zeme má mnoho podôb – od malých školských projektov, ktoré napríklad zahŕňajú sadenie byliniek a zber odpadkov, až po výsadbu stromov či pouličné protesty upozorňujúce na klimatickú zmenu.

 

Podľa webovej stránky EarthDay.org, ktorá prináša aktuality spojené s Dňom Zeme, tento rok jeho téma znie: „Investuj do našej planéty“. Ako sa ďalej na EarthDay.org uvádza, ak podniky nezačnú konať hneď, zmena klímy ešte viac poškodí ekonomiku, zvýši nedostatok a zníži zisky a pracovné príležitosti. Inteligentné spoločnosti zisťujú, že už nemajú na výber medzi ekologickým prístupom a dlhodobým rastom zisku.

 

img

 

Cestou k prosperite je udržateľnosť. Z humanitárnych aj obchodných dôvodov je preto nevyhnutné, aby spoločnosti všetkých veľkostí podnikli kroky a prijali výhody ekologického hospodárstva. Ako jednotlivci máme účinnú moc vyjadriť svoj názor prostredníctvom našich rozhodnutí, občianskych aktivít a osobných interakcií. Má to obrovský vplyv na naše ekosystémy a na tempo činnosti podnikov a vlád, upozorňuje EarthDay.org.

 

Možno vás zaujme: Primátor Varšavy žiada od vlády a OSN väčšiu podporu pri utečencochtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies