Svetová letná univerziáda bola zaujímavá aj vďaka najmodernejším technológiám

NETKY.SK • 14 August 2023, 10:23 • 2 min
Svetová letná univerziáda bola zaujímavá aj vďaka najmodernejším technológiám

Čcheng-Tu-Roboti varili aj servírovali jedlo

slovakia

left justify in out

Len pred časom sa skončila 31. Svetová letná univerziáda. V Číne pri tejto príležitosti na štrnástich športoviskách privítali atlétov z vyše stovky krajín. Tí súťažili v takmer dvadsiatke športových disciplín ako sú skoky do vody, plávanie, šerm, vodné pólo, tenis, streľba, volejbal, džudo a mnohé iné. Na tomto významnom svetovom podujatí reprezentovalo Slovensko aj veľa našich šikovných športovcov. Slovenskí reprezentanti obstáli veľmi úspešne. Hry boli hodnotené kladne aj vďaka najmodernejším technológiám.

 

Svetová letná univerziáda, ktorá sa skončila 8. augusta v Čcheng-tu, zaujala športovcov a funkcionárov z celého sveta najmodernejšími technológiami používanými počas celého podujatia. Pokročilé produkty využívajúce technológie ako 5G, cloud computing, umelá inteligencia a „fotovoltické sklo" boli použité na to, aby bolo podujatie inteligentné a ekologické. Tureckého lukostrelca Sameta Aka zaujali roboti v dedine hier FISU. V reštaurácii varil čínske jedlo pre zahraničných hostí robot. Ďalší robot pripravoval nápoje podľa želania zákazníkov a precízne ich servíroval. Samet Ak povedal, že vďaka inováciám bola jeho každodenná rutina príjemným zážitkom.

 

Na hrách FISU v Čcheng-tu sa predstavili rôzne roboty, ktoré pomáhali pri športovom tréningu a každodennom živote. Patrí medzi ne robot na tréning stolného tenisu, robot na prípravu kávy a robot podobný pande, ktorý bol navrhnutý podľa maskota podujatia „Rongbao". Zážitková stanica na jazdu bez vodiča bola medzi športovcami obľúbenou atrakciou. Vozidlá využívajúce nové zdroje energie bez vodiča, ktoré poskytol čínsky startup na vývoj vozidiel bez vodiča Mogo AI, ponúkli športovcom zážitok z high-tech cestovania. Vozidlá využívajú sofistikované senzory a majú dosah vnímania 200 metrov bez mŕtvych uhlov. Jimmy Ye, prezident Singapurskej rady pre univerzitný šport, povedal, že naňho urobilo dojem najmä široké uplatnenie ekologických technológií.

Počas hier FISU bolo nasadených viac ako 1 300 autobusov využívajúcich nové zdroje energie a viac ako 1 000 vozidiel využívajúcich nové zdroje energie vrátane autobusov na vodíkový pohon vyrobených v Čcheng-tu. Pokiaľ ide o miesta podujatia, na dosiahnutie nízkych emisií uhlíka, zvýšenie energetickej účinnosti a ochranu životného prostredia boli použité nové technológie, nová energia a inovatívne materiály.

Športové centrum Xindu Xiangcheng, kde sa konali súťaže vo vodnom póle, je vynikajúcim príkladom so systémom recyklácie dažďovej vody. Systém zadržiava dažďovú vodu a upravuje ju tak, aby sa mohla použiť na ekologizáciu a údržbu štadióna. Znižuje sa tým spotreba vody o 20 percent, čím sa ročne ušetrí viac ako 3 000 ton vody.

Basketbalová hala v športovom parku Fenghuangshan sa môže pochváliť najmodernejším prevádzkovým systémom. Dokáže v reálnom čase zistiť počet ľudí v sále a na základe toho upraviť klimatizáciu. Systém znižuje spotrebu energie až o 15 percent. Podľa štatistík, ktoré na tlačovej konferencii zverejnil Úrad pre vedu a techniku v Čcheng-tu, sa počas podujatia na viac ako 30 miestach použilo viac ako 170 high-tech výrobkov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies