Suezský prieplav je zablokovaný obrovským trajektom, hrozí kolaps námornej dopravy?

NETKY.SK • 24 Marec 2021, 12:04 • 2 min
Suezský prieplav je zablokovaný obrovským trajektom, hrozí kolaps námornej dopravy?

KÁHIRA - V egyptskom Suezskom prieplave sa zasekla obrovská nákladná loď a zablokovala tam všetku dopravu. Kontajnerová loď MV Ever Given, ktorá sa plavila pod panamskou vlajkou a smerovala z Ázie do Rotterdamu, v utorok uviazla na pevnine a spriečila sa. Čo spôsobilo otočenie takmer 400 metrov dlhej lode zatiaľ nie je známe.

slovakia

left justify in out

Prepravná spoločnosť GAC uviedla, že MV Ever Given utrpela "výpadok elektriny, keď prechádzala na sever". Taiwanská firma Evergreen Marine Corp., ktorá prevádzkuje loď, zase vo vyhlásení pre agentúru The Associated Press (AP) povedala, že plavidlo pri prechode z Červeného mora zasiahol silný vietor, no ani jeden z kontajnerov sa nepotopil. Pre zablokovanie kanála sa však žiadna loď cez prieplav nedostane. 

 

 

Incident silnému vetru pripísal aj egyptský predstaviteľ, ktorý komunikoval s AP pod podmienkou anonymity. Podľa predpovedí bola v utorok v oblasti piesočná búrka a silný vietor, ktorý v nárazoch dosahoval aj 50 km/h.

Správcovská spoločnosť Bernhard Schulte Shipmanagement, ktorá má na starosti MV Ever Given, informovala, že posádka lode je poriadku, nehlási žiadne zranenia ani znečistenie. Firma však poprela, že by loď mala výpadok energie. Pomoc je však už na ceste.

 

img

 

Podľa satelitných údajov z MarineTraffic.com sa prova lode dotýkala východnej steny kanála, zatiaľ čo jej zadok je zdá sa uviaznutý pri západnej stene. Okolo lode je viacero remorkérov, ktoré sa podľa spomenutého predstaviteľa pokúsia loď vyslobodiť. Operácia bude podľa neho trvať prinajmenšom dva dni.

 

img

 

Dôležitá obchodná cesta 
Suezský prieplav je dôležitý bod v celosvetovej námornej doprave a prevoze tovaru z Východu na Západ. Prechádza tadiaľ zhruba 10 % svetového obchodu. Jeho zablokovanie by mohlo narušiť globálny prepravný systém, ktorý už negatívne zasiahla pandémia koronavírusu.
 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies