Súdna rada sa nemohla vyjadriť k novele o platových pomeroch sudcov

NETKY.SK • 5 November 2010, 08:05 • 2 min
Súdna rada sa nemohla vyjadriť k novele o platových pomeroch sudcov

Súdna rada sa nemohla vyjadriť k novele o platových pomeroch sudcov

slovakia

left justify in out

img

Súdna rada Slovenskej republiky sa nemala možnosť vyjadriť k ďalšej novele týkajúcej sa súdnictva. Ide o novelu zákona, ktorá sa dotýka platových pomerov sudcov. Okrem legislatívnych pravidiel sa takýmto postupom obchádza aj Ústava Slovenskej republiky. Takéto stanovisko Súdnej rady SR dnes poskytla TASR Kancelária Súdnej rady SR.
"Návrh nebol prerokovaný so Súdnou radou. Ide o nesystémové riešenie, kedy je ohrozené právo občana na spravodlivý proces. Súd nie je štátny podnik, kde budú mať sudcovia podiel na zisku. Máme spory, kde je účastníkom štát a ide o veľké finančné sumy. Aj štát môže pochybiť," povedal predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin.
V stanovisku sa ďalej uvádza, že predložený návrh znižuje základ pre výpočet základného platu ústavného činiteľa, teda aj základného platu sudcov. Zníženie sa viaže na vývoj schodku rozpočtu verejnej správy. Napriek proklamovaným vyjadreniam predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej, že taký spôsob stanovenia platu sa nemôže vzťahovať na sudcov, predložený návrh nerozlíšil postavenie sudcov od postavenia iných ústavných činiteľov, na ktorých sa predmetný zákon vzťahuje, informuje Kancelária Súdnej rady SR.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies