Národné filmové ceny Slnko v sieti prevalcovala čierna komédia Invalid!

NETKY.SK • 27 Apríl 2024, 11:00 • 2 min
Národné filmové ceny Slnko v sieti prevalcovala čierna komédia Invalid!

Poznáme víťazov národných filmových cien Slnko v sieti! Slovenská filmová a televízna akadémia udelila ocenenia za rok 2023 a ocenila tak filmové diela aj ich tvorcov. Najviac cien získala čierna komédia Invalid, hneď po nej historická dráma Slúžka.

slovakia

left justify in out

Slávnostné udeľovanie ocenení Slnko v sieti sa vysielalo v priamom prenose na Jednotke, a to priamo z budovy Slovenského rozhlasu. Obsahovo ho určite nielen preto poznačilo aj aktuálne dianie v slovenskej kultúre a aj bezprostredne vo verejnoprávnom médiu, ktoré bolo vysielateľom galavečera. Na akcii zúčastnila aj pani prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá prevzala záštitu nad udeľovaním ocenení.

Osobnosti slovenského kultúrneho života
Moderátor Branislav Bruno Ciberej privítal na pódiu viacero osobností slovenského kultúrneho života, z ktorých niektorí si ocenenia prevzali a niektorí ich prišli osobne odovzdať. Medzi odovzdávajúcimi boli napríklad Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Zuzana Mauréry, Matej Landl, Zuzana Kanócz, Dávid Hartl, Alexander Bárta, Anežka Petrová, Jana Oľhová, Jozef Vajda, Maroš Kramár a ďalší.

13. ročník Slnka v sieti bol rekordný, prihlásilo sa do neho až 34 filmových a televíznych diel. Najlepším hraným filmom sa stal Invalid, Najlepším dokumentárnym filmom Emília a ocenenie za Najlepší animovaný film si odniesol Tonko, Slávka a kúzelné svetlo.

Invalid si získal nielen divákov

Členov a členky akadémie azda najviac zaujala čierna komédia Invalid. Ocenili ju v kategóriách Najlepšia filmová réžia, kde sa cene teší Jonáš Karásek; Najlepší filmový strih, kde si cenu odniesol Matej Beneš; Najlepší filmový zvuk, kde bol ocenený Viktor Krivosudský; Najlepšia filmová hudba, kde sa o ocenenie delia Matúš Široký a Marcel Buntaj; a napokon Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej i vo vedľajšej úlohe, kde si ceny prevzali Gregor Hološka a Zdeněk Godla.

 

Ocenená aj Slúžka či Úsvit

Viacero ocenení si ale odniesli aj tvorcovia drámy Slúžka, kde akadémiu zaujali Dana Droppová v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, Tomáš Berka v kategórii Najlepší architekt - scénograf, Katarína Štrbová Bieliková v kategórii Najlepšie kostýmy a Martin Blizniak s Miroslavou Krepsovou v kategórii Najlepšie masky.

Ocenenie za Najlepší filmový scenár si odniesol Miro Šifra za film Úsvit a za Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Éva Bandor za film Moc. Tvorcovia animovaného filmu Tonko, Slávka a kúzelné svetlo boli ocenení aj v kategoriách Najlepší kameramanský výkon, kde zaujala Denisa Buranová a Najlepšie vizuálne efekty, o ktoré sa postarali Michal Křeček a Josefína Jiráňová.

Po druhýkrát ocenená aj televízna tvorba
                
V 13. ročníku Národných filmových cien Slnko v sieti po druhýkrát ocenili televíznu tvorbu. V kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál ocenili Matematika zločinu, trojdielny seriál režiséra Petra Bebjaka nakrútený exkluzívne pre Voyo SK.

Čierna komédia Invalid zaujala nielen akademikov, aj diváci jej odovzdali najviac hlasov. Film získal Divácku cenu, ktorú odovzdal Ľuboš Machaj generálny riaditeľ dneš ešte existujúcej RTVS, najväčšieho koproducenta slovenskej filmovej tvorby. Laureátkou za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre sa stala herečka Božidara Turzonovová.

          Organizátorom národných filmových ocenení Slnko v sieti je Slovenská filmová a televízna akadémia, spoluorganizátormi sú Rozhlas a televízia Slovenska a Slovenský filmový ústav, partnerom je DAFilms.sk a SOZA. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Rastislav Čižmár
Zdroj: slnkovsieti.sk, Foto: SFTU
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies