AKTUALIZÁCIA Po streľbe v metre hlásia 16 zranených. Páchateľ je stále na úteku!

NETKY.SK • 12 Apríl 2022, 17:12 • 2 min
AKTUALIZÁCIA Po streľbe v metre hlásia 16 zranených. Páchateľ je stále na úteku!

NEW YORK – Pri utorkovej streľbe v metre v newyorskej štvrti Brooklyn utrpelo zranenia celkovo 16 osôb, z toho desať ľudí bolo postrelených. Najnovšiu bilanciu priniesla počas tlačovej konferencie newyorská policajná komisárka Keechant Sewellová, ktorú citovala agentúra AP. Incident sa odohral počas rannej dopravnej špičky vo štvrti Brooklyn na stanici 36th Street.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 20:40 (12. 4. 2022)

 

Polícia po podozrivom mužovi naďalej pátra. Podľa predbežných zistení však zrejme nešlo o teroristický čin a správy o výbušných zariadeniach v ďalších súpravách metra sa nepotvrdili. Podľa komisárky Newyorského hasičského zboru (FDNY) Laury Kavanaghovej je päť zranených osôb vo vážnom, avšak stabilizovanom stave.

 

Hovorca newyorského Mestského dopravného úradu (MTA) pre televíziu CNN spresnil, že krvavý incident sa odohral v súprave expresnej linky „N“, ktorá smerovala z Brooklynu na Manhattan. Vlak na stanicu 36th Street prišiel zo stanice 59th Street. Podľa predbežných informácií ozbrojený muž v súprave metra vytiahol zo svojho ruksaku dymovnicu a potom spustil streľbu. Podľa newyorskej polície išlo o afroameričana „mohutnej postavy“, ktorý mal oblečenú zelenú reflexnú vestu a šedú mikinu. Muža sa doteraz nepodarilo dolapiť.

 

 

Pôvodná správa:

 

Hovorkyňa newyorskej polície (NYPD) pre agentúru AFP spresnila, že telefonát na tiesňovú linku prijali o 8.27 h miestneho času (14.27 h SELČ). Newyorský hasičský zbor (FDNY) oznámil, že 13 zranených osôb previezli do nemocnice a najmenej 5 z nich bolo zasiahnutých strelnou zbraňou. Podľa televízie CNN je najmenej jedna osoba v kritickom stave. Rozsah zranení u ďalších osôb nebol bezprostredne známy.

 

 

NYPD neskôr spresnila, že na stanici metra sa už nenachádzajú „žiadne aktívne výbušné zariadenia“. Podľa televízie ABC počas incidentu na mieste pravdepodobne vybuchla dymovnica. Podľa televízie NBC páchateľ zrejme odpálil dymovnicu vo vagóne súpravy metra, aby vyvolal paniku. Páchateľ z miesta činu ušiel. Podľa očitých svedkov mal na sebe oblečenú oranžovú stavbársku vestu a plynovú masku. Iní svedkovia uviedli, že bol oblečený ako zamestnanec newyorského Mestského dopravného úradu (MTA).

 

 

Incident sa odohral deň po tom, ako americký prezident Joe Biden oznámil plány na sprísnenie nariadenia o neregistrovaných a ťažko vystopovateľných strelných zbraniach, ktoré sa dajú poskladať doma. Podľa AFP „laxné zákony“ a americkou ústavou garantované právo nosiť zbraň maria pokusy o obmedzenie počtu strelných zbraní v obehu. Tri štvrtiny všetkých vrážd v USA sú spáchané strelnými zbraňami a počet predaných pištolí, revolverov či pušiek neustále stúpa. Podľa webovej stránky Gun Violence Archive majú strelné zbrane v USA na svedomí každoročne 40 000 úmrtí. Súčasťou tejto štatistiky sú však aj samovraždy.

 

 

 

Možno vás zaujme: Pád lietadla v Smolensku spôsobili výbušné zariadenia na palube, uviedla špeciálna poľská vyšetrovacia komisiatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies