Strany dostanú posledný príspevok za voľby, rozdelia si vyše 12 miliónov eur

NETKY.SK • 16 Júl 2023, 18:30 • 2 min
Strany dostanú posledný príspevok za voľby, rozdelia si vyše 12 miliónov eur

BRATISLAVA - Skorší termín parlamentných volieb má vplyv aj na výšku príspevku, ktorý dostávajú politické strany za výsledky volieb ešte z roku 2020. Celková suma bude nižšia, keďže s vyplácaním príspevku sa rátalo na celé štvorročné volebné obdobie až do roku 2024.

slovakia

left justify in out

Peniaze si rozdeľuje desať strán a jedna koalícia, ktoré v posledných parlamentných voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. V poslednom príspevku si rozdelia 12,7 milióna eur. Vyplýva to z údajov Ministerstva financií (MF) SR. Príspevky sa vyplácajú podľa MF priebežne, zväčša v letných mesiacoch. Strany dostávajú poslednú časť príspevku v tomto roku.

Najviac peňazí získa OĽANO, a to 3,54 milióna eur. Nasleduje Smer-SD s 2,6 milióna eur, za ním Sme rodina s 1,23 milióna eur a ĽSNS dostane 1,2 milióna eur. SaS má príspevok vyše 936.000 eur a Za ľudí viac ako 867.000 eur.

Príspevok dostávajú aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali viac ako tri percentá hlasov. Progresívne Slovensko a Spolu, ktoré šli do volieb v koalícii, majú spolu vyše 730.000 eur. KDH vyše 488.000 eur, Maďarská komunitná spolupatričnosť viac ako 410.000 eur, SNS takmer 332.000 eur a Dobrá voľba viac ako 321.000 eur. 

Celkovo si politické subjekty za volebné obdobie 2020 až 2024 mali rozdeliť štátny príspevok v sume viac ako 76 miliónov eur. Konečná suma je napokon vyše 71 miliónov eur. Príspevok sa delí na časti. Ministerstvo priblížilo, že príspevok na činnosť sa rovná celkovému príspevku za hlasy, ktorý sa rozdelí na 48 podielov.

"Ak sa činnosť Národnej rady SR skončí pred uplynutím volebného obdobia, zvyšné podiely sa znižujú o počet mesiacov, za ktoré sa volebné obdobie skrátilo," skonštatovalo MF. Príspevok na mandát sa vypláca na jeden rok a jeden mandát po celé volebné obdobie tej strane, na ktorej kandidátnej listine poslanec kandidoval. "Tento nárok zaniká uplynutím mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom sa konajú nasledujúce voľby. V prípade skrátenia volebného obdobia sa skracuje o počet mesiacov, za ktoré sa skrátilo volebné obdobie," dodali z ministerstva.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: Dnes24
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies