Štefan Moyzes bol uznávanou osobnosťou, narodil sa pred 215 rokmi

NETKY.SK • 24 Október 2012, 08:23 • 2 min
Štefan Moyzes bol uznávanou osobnosťou, narodil sa pred 215 rokmi

Štefan Moyzes bol uznávanou osobnosťou, narodil sa pred 215 rokmi - Kultúra Katolícky biskup a národno-kultúrny dejateľ, prvý predseda Matice slovenskej (MS) Štefan Moyzes, významný reprezentant slovenského národného a politického života 50. a 60.

slovakia

left justify in out

img

Katolícky biskup a národno-kultúrny dejateľ, prvý predseda Matice slovenskej (MS) Štefan Moyzes, významný reprezentant slovenského národného a politického života 50. a 60. rokov 19. storočia, sa narodil 24. októbra 1797 vo Veselom pri Trnave. V stredu uplynie 215 rokov od jeho narodenia.

Po absolvovaní gymnázia študoval filozofiu na bohosloveckom seminári v Trnave, v rokoch 1815-1819 teológiu na seminári v Pešti. Teologické štúdiá skončil v roku 1821 v Ostrihome.

Pôsobil ako farár vo viacerých farnostiach ostrihomskej diecézy, v rokoch 1828-1829 bol slovenským kazateľom v Pešti. V roku 1828 získal na Filozofickej fakulte peštianskej univerzity titul doktor filozofie.

Na záhrebskej akadémii v Chorvátsku prednášal 17 rokov ako profesor filozofiu a gréčtinu. Presadzoval používanie chorvátskeho jazyka v školách, na verejnosti a v novinách. Po návrate na Slovensko bol v rokoch 1851-1869 biskupom banskobystrickej diecézy.

Zaslúžil sa o rozvoj školstva, najmä o vybudovanie banskobystrického gymnázia, pričinil sa o založenie Spolku sv. Vojtecha.

K jeho základným prednostiam patrila vzdelanosť, štedrosť, mravnosť, odvaha a schopnosť získať si prirodzenú autoritu.

Vyšiel z trnavského bernolákovského prostredia, neskôr sa pod vplyvom Jána Kollára, Martina Hamuljaka a Pavla Jozefa Šafárika stal prívržencom idey československej národnej a jazykovej jednoty a slovanskej vzájomnosti.

Ako významný cirkevný dejateľ sa po prehodnotení kollárovskej koncepcie československej literárnej a jazykovej jednoty postavil do čela slovenského národného pohybu. V roku 1861 viedol slovenské vyslanectvo k cisárovi Františkovi Jozefovi I., ktoré predložilo žiadosti slovenského národa – Memorandum národa slovenského obsahujúce základné národné, politické, hospodárske a kultúrne požiadavky Slovákov v rámci Uhorska a zabezpečujúce rovnoprávnosť Slovákov v Uhorsku.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies