Štátne nemocnice sú zadĺžené. Ich dlhy presahujú 613 miliónov eur

NETKY.SK • 29 Marec 2021, 09:11 • 2 min
Štátne nemocnice sú zadĺžené. Ich dlhy presahujú 613 miliónov eur

SLOVENSKO - K januáru tohto roka dlhy 13 štátnych ústavných zdravotníckych zariadení presahujú už 613 miliónov eur.

slovakia

left justify in out

Dlhy štátnych nemocníc sú obrovské, napriek tomu, že v decembri minulého roka štát na v poradí piate oddlženie nemocníc vyčlenil pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia 575 miliónov eur. Podľa vtedajších odhadov by to malo stačiť pre štátne, súkromné aj župné nemocnice.

 

img

 

V Návrhu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení, ktorý k tomu vypracovali na ministerstve zdravotníctva, sa uvádza, že budú uspokojovať pohľadávky vytvorené k 30. novembru 2020. Podľa dát, ktoré má portál vZdravotníctve.sk k dispozícii, však len zariadenia v pôsobnosti rezortu mali k tomuto dátumu záväzky po lehote splatnosti 574,1 milióna eur.

 

Prečítajte si tiež: Prezidentka opäť vyzvala na zlepšenie podmienok pre zdravotnícky personál. Vyjadrila sa aj k neutíchajúcej koaličnej kríze

 

Od minulého roka sú nemocnice pre pandémiu v zložitej finančnej situácii pre vysoké a ťažko predvídateľné náklady na zdravotnú starostlivosť. Ministerstvo dodalo, že plánované zdravotné výkony sú vykonávané obmedzene, a to ovplyvnilo výnosy od zdravotných poisťovní. Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušan Zachar však pripomína, že podstata nesplatených dlhov nepochádza z obdobia pandémie. „Je otázne, aký vplyv mala pandémia na hospodárenie jednotlivých nemocníc. Ak sa kvantifikuje tento dopad, tak by štát mal dofinancovať touto sumou celý sektor,“ uviedol. Ku koncu minulého roka 10 štátnych nemocníc vykázalo stratu 76,5 milióna eur.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies