Štátne lesy TANAPu popreli, že by podali trestné oznámenie pre usmrtenie dvoch medveďov

NETKY.SK • 6 Máj 2021, 12:52 • 2 min
Štátne lesy TANAPu popreli, že by podali trestné oznámenie pre usmrtenie dvoch medveďov

POPRAD - Medializované vyhlásenia o tom, že Štátne lesy Tatranského národného parku podali trestné oznámenie vo veci dvoch usmrtených medveďov, nie sú pravdivé.

slovakia

left justify in out

Štátne lesy Tatranského národného parku sa, ako správca lesného majetku vo vlastníctve štátu a užívateľ poľovného revíru TANAP, obrátili s podnetom na prešetrenie postupu Zásahového tímu pre medveďa hnedého iba na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.

 

img

 

Domnienka

Štátni lesníci sa domnievajú, že postup zásahového tímu bol prinajmenšom neštandardný, ak nie nezákonný. „Je povážlivé, ak nás ako správcu územia a užívateľa príslušného poľovného revíru zásahový tím kontaktuje až vtedy, keď je po všetkom, a to aj napriek tomu, že akcia bola údajne vopred plánovaná a pripravená. Práve preto je mimoriadne dôležité celú záležitosť riadne prešetriť, aby sa situácia v budúcnosti nezopakovala,“ povedall riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Ján Marhefka.


Súvisiaci článok: AKTUALIZOVANÉ: V Tatrách zastreli medvedicu s mláďaťom! Ďalšie tri utiekli od strachu do lesa, čaká ich rovnaký osud


„Štátne lesy TANAPu sú prekvapené vyjadreniami ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý hovorí o kriminalizácii členov zásahového tímu,“ zareagovali na stredajšiu tlačovú konferenciu ministra. Prekvapivé počas nej boli podľa nich aj slová generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jána Jenča. Ten vyhlásil, že zásah Štátnej ochrany prírody SR bol v súlade s právnymi predpismi. Podľa lesníkov zrejme netušil, že inšpekcia práve v to popoludnie dostala podnet od Štátnych lesov TANAPu na prešetrenie tohto zásahu.

 

Manažment populácie medveďa hnedého  je potrebný
Podľa oficiálneho vyhlásenia Štátnej ochrany prírody  bol zásah vykonaný v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Podľa neho je ŠOP oprávnená zabezpečovať plašenie, odchyt alebo usmrtenie chránených živočíchov, ktoré svojím správaním mimo miest ich prirodzeného výskytu bezprostredne ohrozujú zdravie alebo bezpečnosť obyvateľov obcí. „K uspaniu a následnému utrateniu medveďov však podľa zverejnených informácií nedošlo mimo areálu ich prirodzeného výskytu a ani za okolností, ktoré by nasvedčovali tomu, že šlo o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo bezpečnosti obyvateľov,“ poznamenali štátne lesy. Podľa Marhefku je vzniknutá situácia neklamným dôkazom toho, že racionálny a systematický manažment populácie medveďa hnedého založený na skutočne odborných základoch je minimálne v Tatrách už niekoľko desaťročí naozaj potrebný.

 

Prečítajte si tiež: Minister Ján Budaj odmieta, že by sa členovia MEDVEĎ dopustili trestnej činnosti

 

img

Zásahový tím pre medveďa hnedého utratil medvedicu s mláďaťom v noci z nedele 2. mája na pondelok 3. mája neďaleko Sliezskeho domu. Jej zvyšné tri medvieťatá utiekli do lesa. Medvedicu sledovali ochranári celý minulý rok. Pravidelne navštevovala nezabezpečené kontajnery v meste Vysoké Tatry. V novembri minulého roka sa vlámala do cukrárne v Hornom Smokovci. Podľa Ministerstva životného prostredia SR medvede nejavili známky plachosti a nereagovali ani na plašenie. Pred samotným rozhodnutím utratiť medvedicu sa štátni ochranári zo zásahové tímu zaoberali aj inými možnosťami. Jednou z nich bolo umiestniť mladé medvede do odchovného zariadenia. Dlhodobým pozorovaním medvedej rodiny to odborníci podľa rezortu vyhodnotili ako nevhodné riešenie. Ochranári sa obávali, že by medvedica mohla byť riziková pre človeka, preto napokon rozhodli o jej eutanázii.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies