Štátne lesy TANAP podali na poslancac Simona trestné oznámenie

NETKY.SK • 10 December 2014, 10:45 • 2 min
Štátne lesy TANAP podali na poslancac Simona trestné oznámenie

TATRANSKÁ LOMNICA – Štátne lesy Tatranského národného (ŠL TANAP) dnes podali trestné oznámenie na poslanca Zsolta Simona za poškodzovanie cudzích práv. Súčasne v občiansko-právnom konaní pripravujú podľa občianskeho zákonníka difamačnú žalobu za poškodzovanie dobrého mena ŠL TANAP, ktorú v krátkom čase podajú na príslušný súd. Informovala o tom Lenka Burdová zo ŠL TANAP.

slovakia

left justify in out

Koncom septembra sa totiž v celoslovenských médiách objavila správa, že ŠL TANAP pri predaji dreva na pni z vetrovej kalamity v roku 2014 pripravujú občanov Slovenska o približne 30 eur na každom kubickom metri dreva, pretože drevo pri pni predávajú za 25 eur a na poľskej strane Tatier sa to isté drevo predáva za 55 eur. Autorom tohto výroku je podľa Burdovej práve Zsolt Simon, poslanec NR SR a bývalý minister pôdohospodárstva. Podľa jeho tvrdení tak štát prichádza o viac ako 4 milióny eur. V súvislosti s touto kauzou Simon vyzval ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, aby zabezpečil okamžitú nápravu a ukončil rozkrádanie Tatier.

 

„Na základe vyššie citovaných tvrdení Zsolta Simona nariadil minister Ľubomír Jahnátek vykonať v ŠL TANAP kontrolu predaja dreva v roku 2014. Viac ako dva mesiace trvajúca kontrola v organizácii porušenie zákona nezistila,“ zdôraznila Burdová s tým, že neopodstatnenosť tvrdení poslanca Simona týkajúcich sa predaja dreva na pni v Poľsku dokladoval správca majetku štátu v TANAP predložením oficiálneho dokladu. Ten potvrdzuje skutočnosť, že Tatrzanski park narodowy (TPN) v Poľsku drevo na pni nepredával a ani nepredáva. Všetko drevo, ktoré odberateľom ponúka na predaj, predáva podľa Burdovej zo skladov, tzv. odvozných miest za priemernú cenu 37 eur za kubický meter. 

 

„V priebehu kontroly bolo po zhodnotení všetkých dostupných oficiálnych informácií tak z poľskej, ako aj zo slovenskej strany Tatier konštatované aj to, že ŠL TANAP predávajú kubický meter dreva v porovnaní s predajnou cenou dreva v poľskom TPN výrazne efektívnejšie, a to o 63,4 percenta a v porovnaní s priemernou cenou ihličnatého dreva na Slovensku o 13,5 percenta efektívnejšie,“ dodáva Burdová.

 

Poslanec Simon aj napriek tomu, že kontrola v štátnej organizácii bola ukončená a závery jej šetrení boli medializované, naďalej podľa nej pokračuje v šírení nepravdivých informácií o tom, že Slovensko prišlo vďaka ŠL TANAP v roku 2014 o viac ako 4,2 milióna eur. „Pokladal som si za povinnosť podať trestné oznámenie ako štatutárny zástupca ŠL TANAP chrániac kolektív mojich spolupracovníkov, ktorí by si za svoju prácu zaslúžili pochvalu a nie mediálne útoky v podobe nepravdivých výrokov poslanca Zsolta Simona, ktorý v snahe naháňania politických preferencií, ich prácu neustále znevažuje,“ konštatoval riaditeľ ŠL TANAP Peter Líška.

 

Simon už pred časom vyhlásil, že „ŠL TANAP prideľujú drevo z tohtoročnej vetrovej kalamity, ako sa im páči, komu chcú, ako chcú, a to navyše bez verejnej súťaže.“ Na poľskej strane Tatier sa podľa neho kalamitné drevo predáva prostredníctvom verejnej súťaže, do ktorej sa zapojili úspešne aj slovenské subjekty. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies