Štát podporí slovensko-izraelské výskumné projekty sumou takmer milión eur

NETKY.SK • 15 December 2016, 15:35 • 2 min
Štát podporí slovensko-izraelské výskumné projekty sumou takmer milión eur

BRATISLAVA - Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na projekty slovenských a izraelských firiem zamerané na priemyselný výskum a experimentálny vývoj vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR 4. augusta. Udialo sa tak na základe dohody medzi vládami Slovenskej republiky a Izraela o spolupráci v oblasti priemyselného výskumu a vývoja z roku 2013.

slovakia

left justify in out

Za Slovensko posudzuje predložené projekty Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Ako uviedla Svetlana Gavorová, generálna riaditeľka SIEA, ide o historicky prvý bilaterálny dotačný program so štátom Izrael, na ktorom sa podieľa Slovenská republika. O udelení dotácií sa rozhodne vo februári 2017, kedy sa skončí hodnotiaci proces aj v Izraeli. Dotáciu môžu získať len projekty, ktoré prinesú merateľné výsledky. Môže ísť napríklad o novú technológiu, poloprevádzku, odrodu, plemeno, patent, autorizovaný softvér, prototyp, funkčnú vzorku, úžitkový či priemyselný vzor. V prvej výzve podali žiadosti štyri subjekty.

 

Na projekte musia participovať najmenej jedna spoločnosť zo Slovenska a jedna z Izraela, pričom nesmú mať rovnakého vlastníka. Špecifikom programu je, že spoločný projekt získa financie od obidvoch štátov. Slovensko poskytuje nenávratný finančný príspevok a Izrael zvýhodnenú pôžičku, takže projekty musia mať pozitívne hodnotenie oboch strán.

 

Výška alokovaných prostriedkov pre prvú výzvu predstavuje 949.500 eur. Jednotlivé projekty môžu byť podporené sumou od 50.000 do 235.000 eur. Pokiaľ ide o kategóriu priemyselného výskumu, dotácia môže pokrývať 50 percent nákladov, v prípade experimentálneho vývoja 25 percent. Pre malé a stredné podniky môže intenzita štátnej pomoci za určitých podmienok dosiahnuť až 80 percent.

 

"Verím, že sa rozvinutím spolupráce v oblasti priemyselného výskumu a vývoja vzájomná obchodná bilancia zlepší. Izrael má dlhoročné skúsenosti s podporou podnikateľov pri zavádzaní inovatívnych postupov. Tento proces predstavuje integrálnu súčasť podpory rozvoja podnikania, preto nie je náhoda, že Slovensko podpísalo prvú bilaterálnu dohodu o podpore výskumu práve s touto krajinou," konštatuje predseda predstavenstva Izraelskej obchodnej komory na Slovensku Miloš Žiak.

 

"Vyhlásenie historicky prvej výzvy spoločného bilaterálneho dotačného programu, konkrétne s Izraelom, je príležitosťou pre medzinárodné uplatnenie výsledkov slovenského výskumu a vývoja. Pre firmy je to ideálna možnosť, ako sa dostať k novým obchodným príležitostiam a v prípade úspešnosti projektu následne aj participovať na výnosoch," zdôrazňuje Gavorová.

 

Za sedem mesiacov tohto roka dosiahol dovoz tovarov a služieb z Izraela na Slovensko 34.902.000 eur a vývoz 23.493.000 eur. Najvýznamnejšou exportnou komoditou sú automobily, ktoré tvoria takmer 85 percent slovenského vývozu. Naopak, najdôležitejšou dovoznou položkou z Izraela sú farmaceutické výrobky, ktorých podiel na importe predstavuje necelých 40 percent.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies