Stalo sa 28. júla

NETKY.SK • 27 Júl 2012, 20:32 • 2 min
Stalo sa 28. júla

Stalo sa 28. júla - Life style Narodenia 1887 - narodil sa francúzsky maliar a sochár Marcel Duchamp.

slovakia

left justify in out

img

Narodenia
1887 - narodil sa francúzsky maliar a sochár Marcel Duchamp. Zakladateľ dadaizmu a objaviteľ ready-made umeleckého diela, ktoré vzniklo spojením priemyslovo vyrobených predmetov dennej spotreby. Zomrel v roku 1968.
1909 - narodila sa nemecká vydavateľka Aenne Burda, vl. m. Anna Magdalene Lemminger. Založila módne vydavateľstvo Burda Moden, ktoré dodnes vydáva niekoľko sérií módnych časopisov. Zomrela v roku 2005.
1929 - narodila sa Jacqueline Kennedy Onassis. Pôvodne bola novinárkou. V septembri 1953 sa vydala za senátora Johna Fitzgeralda Kennedyho, ktorý sa v januári 1961 stal 35. prezidentom USA. Boli spolu až do roku 1963, keď Kennedyho zavraždili. V roku 1968 sa vydala za gréckeho milionára Aristotela Onassisa a po jeho smrti v roku 1975 žila v New Yorku, kde pracovala vo vydavateľstvách. Zomrela v roku 1994.
1943 - narodil sa britský hudobník Richard Wright. Jeden zo zakladajúcich členov skupiny Pink Floyd. Zomrel v roku 2008.
1954 - narodil sa český hudobník Michael Kocáb, líder českej rockovej skupiny Pražský výběr. Vyštudoval hru na organ a skladbu. Bol poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR za Občianske fórum a externým poradcom bývalého českého prezidenta Václava Havla. Predseda parlamentnej komisie pre odsun sovietskych vojsk, ktoré v roku 1991 opustili bývalé Československo. Vo vláde Jana Fischera bol ministrom pre ľudské práva a národnostné menšiny ČR.
1958 - narodil sa kanadský športovec a aktivista Terry Fox. Ako 18-ročnému mu museli pre rakovinu amputovať nohu, naďalej však športoval a usiloval sa s protézou absolvovať beh cez celú Kanadu, počas ktorého zbieral peniaze na boj s rakovinou. Choroba mu však zabránila tento beh dokončiť, zomrel 28. júna 1981. Na jeho počesť sa konajú behy Terryho Foxa vo viacerých krajinách sveta, na ktorých sa zbierajú peniaze na boj s rakovinou.
1972 - narodila sa herečka Alena Antalová. Po absolvovaní konzervatória v Bratislave vyštudovala muzikálové herectvo na JAMU v Brne. Pôsobí v Mestskom divadle v Brne. Za titulnú úlohu v hre Majster a Margaréta získala v roku 1999 cenu Thálie v kategórii Talent roku do 33 rokov. Účinkovala aj v televíznych seriáloch ako napríklad Četnické humoresky a Pojišťovna štěstí. Vnučka scénografa Ladislava Vychodila.
Úmrtia
1741 - zomrel taliansky barokový skladateľ a husľový virtuóz Antonio Vivaldi. Pôsobil najmä v Benátkach, ale tiež v Mantove a v posledných rokoch svojho života vo Viedni. Napísal viac ako 500 koncertov, z toho takmer polovicu husľových. Jeho najznámejšou skladbou sú Štyri ročné obdobia. Tiež autor sólových i triových sonát, opier ako napr. Orlando furioso, oratórií a kantát, žalmov a iných skladieb. Narodil sa v roku 1678.
1750 - zomrel nemecký skladateľ a organista Johann Sebastian Bach, vrcholný predstaviteľ barokovej hudby. Narodil sa v roku 1685.
Ostatné udalosti
1976 - v bratislavskom jazere Zlaté piesky havarovalo čs. dopravné lietadlo IL-18. Zahynulo 70 cestujúcich a šesťčlenná posádka, z potopeného trupu lietadla vyslobodili troch ranených.

Zdroj:SITAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies