Srnčatá a jelenčatá schúlené v tráve a kríkoch nie sú opustené

NETKY.SK • 12 Máj 2023, 15:00 • 2 min
Srnčatá a jelenčatá schúlené v tráve a kríkoch nie sú opustené

Vysoké Tatry - Srnčatá a jelenčatá schúlené v tráve či kríkoch nie sú opustené. Upozorňuje na to Správa Tatranského národného parku a žiada obyvateľov i návštevníkov Tatier, aby objavené mláďatá neprenášali ani nekŕmili, keďže ich matka si po ne s najväčšou podobnosťou do pár hodín príde.

slovakia

left justify in out

"Jar je obdobím, keď na svet privádzajú svoje potomstvo aj jelenice či srny. Neraz sa tak stane priamo v intravilánoch tatranských osád, kde sa zver cíti bezpečne. Čerstvo narodené a zdanlivo osirelé mláďatá vyvolávajú v mnohých okoloidúcich potrebu pomôcť. Je však úplne bežné, že ich necháva mama osamote aj celý deň," vysvetľujú ochranári. Ľudia pre nevedomosť srnčatá a jelenčatá hladkajú, prenášajú, napájajú či kŕmia. Tou najlepšou pomocou je však podľa Správy TANAP-u nerobiť nič, potichu sa vzdialiť a nechať malé nerušene čakať na mamu.

"Výnimkou je, ak okoloidúci vidia, že mláďa má poranenie alebo leží v zjavne neprirodzenej polohe. V tom prípade alebo ak si nie sú istí a radi by sa poradili, môžu sa obrátiť na Správu TANAP-u so sídlom v Tatranskej Lomnici počas pracovných dní medzi 7. a 15. hodinou na telefónnom čísle 052 4780350 a mimo týchto dní a časov na +421 903 987 562. Službukonajúci im poradia a v prípade potreby vyrazia na miesto situáciu skontrolovať," upozorňuje Správa TANAP-u.

Ochranári dodávajú, že na obdobie rodenia mláďat by mali pamätať aj majitelia štvornohých miláčikov. Svojich psíkov by mali mať počas prechádzok na vôdzke. Ide o obojstrannú bezpečnosť. "Pes by mohol inštinktívne mláďaťu ublížiť, na druhej strane, aj dobre vycvičený pes by sa mohol stať obeťou matky jelenice, ktorá ho vyhodnotí ako hrozbu pre svoje mláďa," dodáva zoológ Správy TANAP-u Ľubomír Plučinský.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies