Spojené štáty aj EÚ sklamalo rozhodnutie Izraela o výstabe bytov

NETKY.SK • 3 November 2011, 23:34 • 2 min
Spojené štáty aj EÚ sklamalo rozhodnutie Izraela o výstabe bytov

Spojené štáty aj EÚ sklamalo rozhodnutie Izraela o výstabe bytov

slovakia

left justify in out

img

Spojené štáty aj Európska únia vyjadrili dnes hlboké sklamanie nad rozhodnutím Izraela o urýchlení výstavby bytov vo východnom Jeruzaleme a v Predjordánsku.
Izraelská vláda prijala takýto krok v reakcii na pondelkové prijatie Palestínčanov za plnoprávneho člena Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO).
"Sme hlboko sklamaní. Dávame najavo izraelskej vláde, že sme proti takýmto jednostranným krokom, ktoré idú proti snahám o obnovenie priamych (mierových) rozhovorov," uviedol nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy, ktorého citovala agentúra Reuters. 
V podobnom zmysle sa vyjadrila aj šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová, podľa ktorej je postup Izraela v rozpore s medzinárodným právom. 
"Vyzývame Izrael, aby pre zmenil svoje rozhodnutie a apelujeme na obe strany, aby v pokračovali v spolupráci s kvartetom pre mierový proces," vyhlásila Ashtonová.  
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil v utorok urýchlenie výstavby 2000 nových bytových jednotiek pre Izraelčanov, 1650 z toho vo východnom Jeruzaleme a zvyšok v židovských osadách Efrat a Ma'ale Adumim v okupovanom Predjordánsku. Podľa izraelskej vlády ide o lokality, ktoré by v rámci budúcej mierovej dohody s Palestínčanmi mali pripadnúť židovskému štátu. 
Netanjahuov kabinet na utorkovom zasadnutí rozhodol aj o dočasnom pozastavení transferu financií palestínskej samospráve. Podľa citovaného činiteľa administratívy USA to môže ohroziť budovanie palestínskych štátnych inštitúcií a bezpečnostných síl.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies